Siennica mundurowa

Na czerwcową sesję Rady Gminy Siennica przewodniczący Jacek Zwierz zaprosił policjantów i strażaków czuwających nad bezpieczeństwem i ochroną przeciwpożarową mieszkańców gminy, aby zdali relacje z wykonywanych powinności

Posterunek na wczoraj

Siennica mundurowa / Posterunek na wczoraj

Jako pierwszy w imieniu komendanta powiatowego policji podinsp. Roberta Kokoszki analizę bezpieczeństwa publicznego w gminie Siennica w 2009 roku przedstawił nadkom. Paweł Winek. Ogółem na terenie gminy miało miejsce 28 przestępstw o charakterze kryminalnym, co plasuje gminę na końcu tabeli przestępczości w gminach powiatu mińskiego. W porównaniu np. z gminą Dębe Wielkie, gdzie doszło do 170 przestępstw czy Halinowem – 99 przestępstw, czyni ją spokojniejszą. W wymienionej liczbie mieści się aż 15 kradzieży z włamaniem, 9 kradzieży zwykłych, 2 uszkodzenia mienia i 2 pobicia. Znamiennym jest, że KPP nie odnotowała w ostatnim roku kradzieży samochodów na terenie gminy Siennica.
W czarniejszym kolorze przedstawia się analiza zdarzeń drogowych, w wyniku których śmierć poniosły 2 osoby, a rannych było aż 20. Rzeczywiście wygląda to smutno, bo wystarczy poruszać się drogą wojewódzką 802, by co kilka kilometrów napotkać krzyż powypadkowy. Z pewnością jedną z głównych przyczyn jest nietrzeźwość kierujących i nadmierna prędkość. Policja uczestniczyła w wielu akcjach mających na celu eliminowanie wypadków drogowych. Jednak w okresie sprawozdawczym stwierdzono na terenie gminy aż 42 przypadki nietrzeźwości kierujących pojazdami drogowymi.
W dyskusji nad sprawozdaniem radni zwracali uwagę na potrzebę uruchomienia posterunku w Siennicy i wzmożenia kontroli drogowej, zwłaszcza na drogach w pobliżu szkół. Również wójt Grzegorz Zieliński ubolewał nad brakiem posterunku. Póki co nie ma pozytywnej decyzji Komendy Stołecznej w tej sprawie.
Sprawozdanie z funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych w gminie Siennica za 2009 rok przedstawił komendant gminny OSP Leszek Dąbrowski, który jest jednocześnie zastępcą komendanta powiatowego OSP. Dąbrowski ma bogate doświadczenie w służbie pożarniczej – już blisko 40 lat jest strażakiem, a komendantem gminnym 20 lat. Na sesję sprawozdawczą stawiła się w gminie większość komendantów spośród 9 gminnych jednostek OSP. Ogółem straż gminna liczy 362 członków, w tym 324 czynnych – 13 wspierających i 25 honorowych. Przy OSP w Grzebowilku, Siennicy i Żakowie funkcjonują Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. W 2009 roku na terenie gminy było 12 pożarów i 40 miejscowych zagrożeń.
W ciągu roku przeprowadzono szkolenia, ćwiczenia i zawody strażackie. W gminnych zawodach sportowych w lipcu 2009 roku straż z Grzebowilka pod komendą Walentego Sibilskiego zajęła I miejsce, a w powiatowych II miejsce. W ogólnopolskich zawodach sportowo-obronnych we Wrześni MDP z Siennicy wywalczyła III miejsce w wieloboju strażackim i IV w klasyfikacji generalnej. Wyposażenie jednostek przeciwpożarowych w sprzęt jest dobre i w sposób ciągły jest uzupełniane o nowe zakupy. Jednak najważniejszy zakup to samochód pożarniczy Star 266 dla OSP w Łękawicy.
Na temat działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim i efektach jej pracy mówił zastępca komendanta bryg. Paweł Parobczak. Na terenie powiatu miało miejsce ponad 500 pożarów, w tym 12 w gminie Siennica, z czego na podpalenie przypada około połowa w powiecie i 2 w gminie Siennica. Wartość utraconego z tego tytułu mienia to odpowiednio ponad 38 mln złotych oraz 55 tys. zł.
Za złożone sprawozdania i dobrą współpracę w imieniu samorządu zarówno policjantom jak i strażakom podziękował przewodniczący Jacek Zwierz i życzył dalszych sukcesów.

Numer: 2010 29   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *