W Siennicy

Po kilku latach starań i zabiegów udało się gminie Siennica zmodernizować większość drogi gminnej Starogród-Nowy Starogród-Majdan. W piątym dniu lipca br. nastąpił odbiór techniczny całkowicie zmodernizowanego odcinka pomiędzy Starogrodem a Nowym Starogrodem o długości 2.297 metrów

Uparte drogi

W Siennicy / Uparte drogi

Już we wrześniu 2006 roku Rada Gminy Siennica uchwaliła plan zamierzeń inwestycyjnych w zakresie przebudowy dróg gminnych na lata 2007-2010. W planie m.in. znalazła się cytowana droga. W pierwszej kolejności postarano się o uregulowanie trasy drogi poprzez komunalizację działek o powierzchni 2,7 ha, które stanowiły własność Skarbu Państwa oraz nabycie nieruchomości w Nowym Starogrodzie i Majdanie w drodze wykupu, a także zamiany. Z uwagi na trudności formalne i finansowe wynikające ze skromności budżetu gminy i trudności w pozyskaniu dotacji zewnętrznych zadanie rozłożono na kilka etapów. Dokumentację techniczną opracowało Biuro Projektowe Krzysztofa Nadanego z Warszawy.
W lipcu 2009 roku na pierwszy etap budowy wyłoniono w przetargu nieograniczonym wykonawcę części robót na odcinku Starogród-Nowy Starogród. Została nim firma PHU „Grzegrzułka” z Siennicy za kwotę 759 tys. brutto. W ramach tego zlecenia wykonano podbudowę z kruszywa, rowy odwadniające, założono przepusty, wyprofilowano pobocza i zjazdy. Na to zadanie gmina otrzymała skromną dotację z Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 193 tys. złotych.
W budżecie gminy na 2010 rok na realizację drugiego etapu przebudowy drogi Starogród-Nowy Starogród przyjęto odpowiednie kwoty, z czego część pochodziła z dochodów własnych gminy, a 400 tys. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, jako kredyt niskoprocentowy zaciągnięty w BOŚ w Warszawie ze spłatą w latach 2011-2015. Wykonawcą tego zadania zostało Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska za cenę blisko 566 tys. brutto. Kierownikiem budowy został Kazimierz Grudziński, zaś inspektorem nadzoru Andrzej Izdebski, obaj z Mińska. Nad całością zadania czuwał kierownik referatu inwestycji i promocji w Urzędzie Gminy Radosław Legat. Wykonawca został wprowadzony na budowę na początku maja br. Na wykonanej w 2009 roku podbudowie z kruszywa łamanego zostały położone dwie warstwy mieszanki mineralno-bitumicznej o grubości 4 cm - warstwa wiążąca i 3 cm - warstwa ścieralna. Wykonano pobocza i zjazdy na posesje, wykorzystując destrukt asfaltowy oraz zainstalowano barierki ochronne o długości 40 m, a także wykonano oznakowanie pionowe drogi. Wykonawca wywiązał się z przyjętego terminu wykonania zadania do 30 lipca 2010 roku i dość wcześnie zgłosił budowę do odbioru.
Odbiór rozpoczęto po bożemu, a więc modlitwą zgromadzonych i pokropieniem dzieła przez proboszcza parafii Starogród ks. Tomasza Osiadacza z dołączeniem błogosławieństwa, żeby droga służyła społeczeństwu, a wypadki ją omijały. Wójt Grzegorz Zieliński stojąc na czele ceremoniału poprosił do pomocy w przecięciu wstęgi, otwierającej nowo wybudowaną drogę, przedstawicieli wykonawcy, sołtysa wsi Starogród Bogusławę Kulkę, sołtysa wsi Nowy Starogród Helenę Grabowską, ks. proboszcza i radną z Nowego Starogrodu Magdalenę Ochmańską. Przypadkowo pierwszym użytkownikiem drogi okazała się być starsza kobieta prowadząca rower. Natomiast tutejszy rolnik Jan Czmoch bryczką zaprzęgniętą w dwa dorodne konie przewiózł wójta, wykonawców i inne osobistości nową trasą. Protokół odbioru został podpisany w budynku SP, gdzie honory gospodarza pełniła dyr. Maria Żukowska.
Pozostały odcinek Nowy Starogród-Majdan o długości 1090 mb winien być kontynuowany w następnym roku, ale to zależeć będzie od nowych radnych, którzy zostaną wybrani na jesieni br.

Numer: 2010 28   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *