Powiat e-usługowy

W pierwszych dniach lipca w mińskim starostwie doszło do podpisania umowy o dofinansowanie realizacji projektu e-usług dla mieszkańców powiatu mińskiego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Mazowsza na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego. Całkowity koszt projektu wynosi 780 tys. zł, z których wysokość dotacji przyznanej na realizację tego zadania to 663 tysięcy

Dobrostan wizualny

Powiat e-usługowy / Dobrostan wizualny

Celem inwestycji jest uruchomienie pięciu nowych e-usług starostwa, a konkretnie rejestru stowarzyszeń i fundacji, obsługi interesanta, promocji informacji kulturalnych i ogłoszeń, wirtualnego zwiedzania powiatu, wizualizacji obiektów oraz dostępu do informacji z ewidencji gruntów i budynków.
Jak to zrobią? Będzie przede wszystkim telebim o wymiarach 3x2 metry usytuowany przed frontem budynku starostwa przy ul. Kościuszki. Ekran będzie pełnił funkcję promocyjno-informacyjną poprzez także transmisje na żywo z ważnych uroczystości, wydarzeń kulturalnych czy sportowych.
E-rejestr stowarzyszeń i fundacji będzie bardziej interaktywny, umożliwiając organizacjom bieżącą pracę nad aktualizacją danych, dodawaniem zdjęć i nagrań wideo. Organizacje będą mogły dystrybuować tam zaproszenia, a instytucje dotujące - ogłoszenia o konkursach ofert, źródłach finansowania i środkach przeznaczonych w budżecie na realizację zadań przez organizacje pozarządowe.
E-biuro obsługi interesanta polega na utworzeniu witryny, na której dostępne będą informacje o usługach świadczonych w starostwie. Dzięki temu wniosek będzie można wypełnić przed przybyciem do urzędu i skrócić czas jego złożenia. W przyszłości planuje się uruchomienie platformy umożliwiającej kontakt mieszkańców powiatu z radnymi powiatu (np. czaty, wideo czaty).
Kolejną nowością na stronie będzie dział informacyjno-edukacyjny z adresami wszystkich urzędów i instytucji rządowych wraz z adresami stron www i bip z terenu powiatu mińskiego. W ramach stworzenia strony zostanie wykonany nowy wygląd, aktualnej strony powiatu wraz z nową wersją BIP.
E-tablica informacji kulturalnych i ogłoszeń pozwoli na zebranie w jednym miejscu i udostępnienie na stronie www informacji o wydarzeniach kulturalnych i sportowych na terenie powiatu mińskiego. Imprezy cykliczne będą mogły posiadać swoje odrębne działy, a w przyszłości można uruchomić np. rejestrację on-line zawodników, uczestników konkursu i inne tego typu usługi. Swoje działy będą miały również np. poszczególne domy kultury, muzea i biblioteki. Udostępniane będą również informacje o istotnych wydarzeniach w starostwie, obchodach świąt patriotycznych i państwowych. Będzie również możliwość umieszczania drobnych ogłoszeń związanych z ofertami pracy czy ofertą pomocy sąsiedzkiej.
Niezbędny jest dział zawierający wszystkie lokalne adresy www instytucji, firm, organizacji i osób prywatnych. Panel będzie umożliwiał przedsiębiorcom zamieszczanie ogłoszeń. Za jego pomocą można również przesyłać przedsiębiorcom informacje np. o unijnych źródłach finansowania inwestycji, zmianach w przepisach prawnych itp. Będzie również istniał dział zawierający podstawowe informacje dla osób pragnących rozpocząć działalność gospodarczą, niezbędne przepisy prawa, charakterystykę lokalnego rynku pracy itp.
Wybrane elementy strony udostępnione zostaną w anglojęzycznej wersji językowej oraz w wersji dla osób niewidomych i niedowidzących.
No i e-zwiedzanie, czyli wirtualne podróżowanie po powiecie. Na interaktywnej mapie z możliwością trójwymiarowego przedstawienia wybranych obiektów, zaprezentowane zostaną największe atrakcje powiatu. Mapa będzie wskazywała szlaki turystyczne i rowerowe, umożliwiając turystom, szkołom itp. szybkie i proste zaplanowanie tras wycieczkowych. Końcowym produktem planowania trasy może być wydruk własnej trasy wycieczki wraz z wszystkimi niezbędnymi informacjami. Na mapę można nanieść np. wirtualny spacer po muzeum czy też izbie pamięci. Można stworzyć katalogi roślin i gatunków chronionych, form geologicznych wraz ze zdjęciami czy mp3 z głosami ptaków. Baza adresowa obejmie również obiekty sportowe, noclegowe i gastronomiczne wraz z informacją o godzinach otwarcia, liczbie miejsc w przypadku obiektów noclegowych i gastronomicznych oraz cenach. W przyszłości korzystne byłoby wyjście do właścicieli tego typu obiektów z propozycją stworzenia jednolitego, powiatowego systemu rezerwacji on-line. Odrębny dział będzie poświęcony ochronie zabytków i  agroturystyce.
Kiedy osiągniemy ten wirtualny dobrostan? Starostwo ma czas do sierpnia 2011 roku, a jeśli dojdzie do niego internetowa sieć bezprzewodowa z magistratu, będziemy naprawdę w XXI wieku.

Numer: 2010 28   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *