W Iwowem
Samorząd gminy Borowie w powiecie garwolińskim prowadzi 4 szkoły publiczne, a mianowicie: podstawówki w Brzuskowoli i Iwowem oraz zespoły szkolne – w zestawieniu szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole w Borowiu oraz Głoskowie. Edukuje się tutaj ok. 350 dzieci i młodzieży w podstawówkach i gimnazjach oraz ponad 70 – w przedszkolach. Wójt gminy Wiesław Gąska z iście ojcowską troską dba o oświatę gminną
Dbają o szkoły
Wiadomo, że małe gminy wiejskie mają niskie dochody budżetowe własne. Stąd konieczność intensywnego szukania i korzystania z dotacji zewnętrznych. Na rok bieżący przewidziano w Iwowem remont szkoły wraz z adaptacją części kotłowni na przedszkole. Jest to budynek z okresu Polski Ludowej wybudowany jako „tysiąclatka”, a obecnie wymagający gruntownego remontu. Projekt został opracowany przez biuro projektowe Edwarda Skwarczyńskiego z Garwolina. W zakres remontu wchodzi wymiana instalacji elektrycznej, wymiana podłóg, stolarki drzwiowej, malowanie dachu, gipsowanie ścian wewnętrznych i kapitalny remont sanitariatów.
Wartość zadania to ok. 600 tysięcy zł, z czego ok. 50% kosztów finansowania stanowić ma dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak powiedział kierownik wydziału oświaty i rozwoju gospodarczego w Urzędzie Gminy, Jacek Walecki dotacja ministerialna z uwagi na klęskę powodzi zostanie przesunięta na następny rok, a tym samym zadanie może być wykonane w wakacje 2011 roku, bo gminy nie stać na poniesienie wydatku w całości. Natomiast w bieżącym roku gmina z pieniędzy własnych wymieniła pokrycia dachowe wraz z obróbkami blacharskimi nad kotłownią. Pomieszczenia dawnej kotłowni spalającej węgiel, miał i drewno były obszerne. Obecnie już od kilkunastu lat szkoła korzysta z ogrzewania olejowego, co umożliwiło wykorzystanie wolnej przestrzeni na potrzeby organizowanego przedszkola.
W szkole w Iwowem, kierowanej przez Agnieszkę Mikulską, uczy się aktualnie 51 dzieci, a potrzeby przedszkolne to kilkanaścioro maluchów. W szkole tej znajduje się tablica epitafijna poświęcona pamięci 12 mieszkańców Iwowego poległych i pomordowanych w latach 1939-45, w tym głównie po próbie odbicia więźniów w Latowiczu w grudniu 1944 roku. Teren Iwowego w okresie okupacji objęty był działalnością obwodu AK „Mewa” w Mińsku Mazowieckim. Stąd rok rocznie w lutym odbywają się tutaj uroczystości i dobrze się dzieje, że wójt Gąska chce poprawić wygląd i estetykę tej szkoły.
Numer: 2010 28 Autor: Franciszek Zwierzyński

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ