W mińskiej Szóstce

W czerwcu Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza już kolejny raz obchodziła uroczyście dzień swojego patrona. Jej uczniowie i nauczyciele wciąż zapewniają o wielkim szacunku i uznaniu dla twórczości H. Sienkiewicza, bo – jak twierdzą – prawdy i wartości życiowe, które nam przekazuje w swoich utworach są aktualne również współcześnie. Od chwili nadania imienia pielęgnowane są tradycje sienkiewiczowskie

Lubią Sienkiewicza

W mińskiej Szóstce / Lubią Sienkiewicza

Każdego roku klasy czwarte wyjeżdżają wraz z wychowawcami do Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Co roku też najlepsi uczniowie klas VI wraz z opiekunem uczestniczą wraz z opiekunem w Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Byli już m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Kołobrzegu i Nowym Sączu. Tegoroczny 18. zlot odbył się w Szydłowcu i oczywiście nie zabrakło na nim przedstawicieli Szóstki.
Zjazdy to nie wszystko - szkoła pozostaje w ścisłym kontakcie ze szkołami sienkiewiczowskimi przez cały rok, organizując wspólnie konkursy i spotkania służące wymianie doświadczeń i wzajemnego poznania.   
W tym roku na uroczystość dnia patrona zaprosili gości ze szkół podstawowych w naszym mieście i ze szkoły im. Sienkiewicza w Siedlcach. Program obchodów był bardzo bogaty. Klasa VI a z polonistką R. Engelbrecht i wychowawczynią przygotowała przedstawienie teatralne z fragmentami „Krzyżaków”. Uczniowie bardzo wczuli się w swoje role. Pomagały w tym stroje historyczne wypożyczone z ZS-1 i scenografia przygotowana przez E. Brygołę.
Po przedstawieniu rozegrano finał szkolnego konkursu o życiu i twórczości H. Sienkiewicza. Wzięli w nim udział zwycięzcy w eliminacjach klasowych, tj. sześciu szczęśliwców z najstarszych klas. Pytania przygotowane przez nauczycielki historii – Zbucką i Sałajczyk, były dość trudne, ale nie sprawiły im większych problemów, co utrudniło wyłonienie zwycięzcy. Po wyczerpaniu wszystkich pytań, nawet dodatkowych, komisja przyznała pierwsze miejsce Dawidowi Filipiakowi, a dwa drugie - Justynie Mroczek i Karolinie Powałce.
Po wręczeniu nagród wszyscy mogli podziwiać piękny zespół tańca historycznego z zespołu im. Kazimierza Wielkiego. Natomiast dzięki uprzejmości rodziców Beaty i Arkadiusza Sajewskich mogli zorganizować w szkole wystawę elementów zbroi rycerskiej i strojów historycznych od Bractwa Rycerskiego Miecza i Łuku Ziemi Mińskiej. Tu trzeba dodać, że Beata Sajewska jest również autorką grafik, które zdobią najnowsze wydanie Krzyżaków. Szkice tych ilustracji zostały wypożyczone szkole, która mogła zaprezentować je na wystawie. Kolejne święto szkoły upłynęło w podniosłej, ale też radosnej atmosferze.
- My po prostu kochamy swojego patrona jako pisarza i jako człowieka. Znamy jego słabości i szanujemy dorobek twórczy i pracę ku pokrzepieniu serc Polaków – mówią uczniowie mińskiej Szóstki.
To dobrze, bo jest się na kim wzorować. Jak nie wystarczy Sienkiewicza, to są jeszcze jego liczni i wciąż wyraziści bohaterowie.

Numer: 2010 28   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *