Na mazowieckim szlaku

„Piękna nasza Polska cała, Piękna żyzna i niemała(…) lecz najmilsze i najzdrowsze przecież człeku jest Mazowsze - śpiewa nasz reprezentacyjny Zespół „Mazowsze”, a uroki tej ziemi odkrywali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych z Ignacowa wędrując z plecakami zielonym szlakiem wzdłuż doliny Wisły od Potycza do Czerska

Piechurzy z Ignacowa

Na mazowieckim szlaku / Piechurzy z Ignacowa

Malowniczy krajobraz w połączeniu z piękną pogodą tego dnia zapewniły udaną wyprawę. Jary erozyjne porośnięte gęstwiną krzaków, strome urwiska nad Wisłą, zwały gliny pochodzenia morenowego stanowią tu dużą osobliwość przyrodniczą.
Duże wrażenie na uczestnikach rajdu wywarły skutki ostatniej powodzi. Wprawdzie wielka woda ustąpiła, ale z wysokości wałów przeciwpowodziowych widać było ślady walki człowieka z żywiołem (rozrzucone worki z piaskiem), zniszczone uprawy, podtopione sady, sczerniałe gałęzie i liście na drzewach dokąd sięgała woda. Uczniowie mogli skonfrontować swoją wiedzę o powodzi przekazaną przez media z naocznymi obrazami.
Zamek w Czersku, a właściwie jego ruiny, jako cel pieszej wędrówki góruje nad okolicą. O dawnej świetności tej siedziby Książąt Mazowieckich świadczą pozostałości grubych murów z potężnymi basztami skąd rozciąga się wspaniały widok na rozległy dziedziniec oraz dolinę Wisły. I właśnie na tym dziedzińcu uczniowie wzięli udział w plenerze malarskim. Na miarę swoich możliwości i zdolności rysowali i malowali roztaczającą się przed oczami zamkową scenerię.
Obfity obiad w szkolnej stołówce w Górze Kalwarii wszystkim bardzo smakował, szczególnie że długa wędrówka zaostrzyła apetyty. Ostatnim punktem wyprawy było zwiedzanie w nieodległym Mniszewie skansenu bojowego I Armii Wojska Polskiego. Uczniowie z bliska obejrzeli czołgi, działa, armaty, katiusze, amfibię oraz pozycje obronne z czasów ostatniej wojny, a wszystko usytuowane w pięknym sosnowym lesie.
Truizmem byłoby udowadniać, jak wielkie znaczenie w edukacji uczniów niepełnosprawnych intelektualnie odgrywają wycieczki, rajdy piesze, rowerowe wyprawy i wszelkie inne formy aktywnego spędzania czasu.
Dodać jedynie należy, i to jest wzruszające, jak bardzo dzieci potrafią okazać swoim opiekunom wdzięczność za doświadczane przeżycia i emocje. Serdeczne gesty, słowa wyraz oczu utwierdzają nas pedagogów w przekonaniu, że nasze działania mają głęboki sens.
Rajd pieszy został zorganizowany w ramach projektu „Odkrywanie wartości naszej małej Ojczyzny” i sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Mińsku oraz Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Upośledzonych Umysłowo „Dzieciom Radość” przy wsparciu i udziale Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie.

Numer: 2010 27   Autor: Elżbieta Ziółkowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *