W wolnym czasie...

Sezon grillowy w Polsce zaczyna się prawie zawsze w czerwcu. Płaszcze i kożuchy dawno w szafach, kwitną kwiaty, ptaszki śpiewają, na każdym kroku zakochani, nastrój sprzyja wypoczynkowi. To idealny czas, aby zaplanować grillowe spotkanie z przyjaciółmi… Gorąco zachęcamy państwa do spędzenia miłego wieczoru przy rozpalonym grillu. W naszym dodatku prezentujemy najlepsze firmy z naszego powiatu i ich wyroby, które powinny się znaleźć w grillowym menu. Znajdą też państwo ciekawe uwagi, aby wszystko było dobrze zorganizowane

Udane grillowanie

Towarzyskie spotkania na wolnym powietrzu: grille, pikniki, majówki i ogniska mają w Polsce bardzo długą tradycję. Zazwyczaj swobodniejsze niż wytworne rauty czy bale, dawały rozrywkę bez konieczności zakładania formalnego stroju i podejmowania skomplikowanych przygotowań. Pikniki grillowe pod gołym niebem odbywały się za dnia i nie były zarezerwowane dla jakiejś konkretnej grupy społecznej. Na grillu jadało się zimne mięsa, drobne wypieki, lekkie przekąski, owoce i popijano je winem lub sokiem. W latach powojennych organizowano przede wszystkim wieczorne grille i ogniska. Były one zdecydowanie mniej eleganckie, nie wymagały wykrochmalonego obrusa i sztućców, a za posiłek wystarczał „żelazny zestaw”: kiełbasa zwyczajna, musztarda, pieczywo i oczywiście dobrze schłodzona wódka.
Grille przywędrowały do Polski dopiero na fali przemian systemowych z przełomu lat 80-tych i 90-tych, ale niemal zupełnie wyparły działkowe ogniska. Obecnie trudno sobie wyobrazić festyny, biesiady czy kiermasze bez unoszącego się w powietrzu zapachu grillowanego mięsa, ryb czy warzyw. O szybkości spolszczenia tego zachodniego zwyczaju świadczy również fakt, że polska drużyna Polish Barbecue Team zajęła pierwsze miejsce w XIII Mistrzostwach Świata w Grillowaniu w 2006 roku.

Przygotowanie to podstawa
Każdy może zorganizować grillowe przyjęcie. Obfitość i zróżnicowanie cenowe akcesoriów potrzebnych do upieczenia czegoś na węglu drzewnym sprawia, iż grillowanie stało się rozrywką bardzo dostępną. Na polskim rynku znajduje się szeroka oferta grilli - od prostych przenośnych urządzeń, przez eleganckie mini-bary do grilli stacjonarnych i coraz bardziej popularnych - jednorazowych. Warto jednak pamiętać, że za najlepsze uchodzą grille żeliwne, które dobrze się rozgrzewają, równomiernie i długo oddają ciepło, a ich ciężar zapewnia odpowiednią stabilność.
Smak i aromat potrawy pochodzi przede wszystkim od właściwego jej doprawienia oraz od użycia do samego grillowania dobrej jakości opału i podpałki. Tanie brykiety są niezwykle popularne, ale najszlachetniejszym opałem pozostaje węgiel drzewny. Podpałka musi być przede wszystkim bezwonna, najlepiej naturalna z płyty pilśniowej.

Sztuka grillowania
Na grillu najważniejsze jest dostosowanie temperatury opiekania i jego długości do rodzaju pieczonej potrawy. Warto zadbać również o odpowiednie ułożenie węgla na grillu - tak, żeby powstały dwie strefy o różnych temperaturach: jedna bardzo gorąca, a druga nieco łagodniejsza. Aby to uzyskać, z jednej strony paleniska kładziemy więcej węgla, a z drugiej - lekko porozsuwane węgle w jednej warstwie. Podczas grillowania mięso lub jarzyny przez krótki czas umieszczamy nad gorącym żarem, w wysokiej temperaturze: 200-275oC. Przypiekamy wówczas ich powierzchnię i zatrzymujemy soki wewnątrz. Potem przesuwamy potrawy w strefę umiarkowaną grilla na dalsze kilka - kilkanaście minut. Na koniec pamiętajmy: grilluje się na rozpalonych węglach, a nie na żywym ogniu. Dlatego nie można dopuścić do zbyt szybkiego rozpalenia się paleniska grilla.

Numer: 2010 27





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *