Mińsk Mazowiecki wystawowy

Ponad 200 osób obejrzało wystawę o polskich mistrzach sportu żużlowego, która w sobotę 29 maja br. towarzyszyła jubileuszowemu XV Mazowieckiego Rajdu Weteranów Szos MAGNET 2010. Na wystawę żużlowych trofeów ze zbiorów Michała Górasa zapraszał stojący przed wejściem do mińskiego Miejskiego Domu Kultury prawdziwy żużlowy motocykl Jawa, który jeszcze kilka lat temu jeździł na polskich torach

Żużel Górasa

Mińsk Mazowiecki wystawowy / Żużel Górasa

Zainteresowane wystawą przeszło wyobrażenie organizatora. Wśród zwiedzających byli m.in. samorządowcy, fani speedwaya oraz goszczący w Mińsku Rosjanie z Łuchawicy. Tak duża liczba zwiedzających wystawę mieszkańców Mińska Mazowieckiego skłoniła organizatora do przedłużenia wystawy o jeden dzień.
- O zaprezentowaniu mojej kolekcji o historii polskiego sportu żużlowego myślałem już dawno. W tym roku udało mi się to dzięki uprzejmości dyrekcji MDK i Macieja Cichockiego – organizatora rajdu MAGNET. Cieszę się, że po 60 latach sport żużlowy przynajmniej na dwa dni po raz kolejny powrócił do mojego rodzinnego miasta i spotkał się z taką życzliwością mieszkańców Mińska – nie ukrywał radości organizator wystawy.
Michał Góras opowiedział także o historii zawodów żużlowych w Mińsku Mazowieckim. W latach 1949-1955 ścigali się nad Srebrną amatorzy zrzeszeni w klubie Kolejarz Mazovia, którzy rywalizowali z drużynami z Garwolina, Otwocka, Siedlec i Pruszkowa. Zawodnicy mińskiego klubu zdobywali liczne nagrody, medale i dyplomy, a rywalizację z ich udziałem obserwowało ponad 4 tysiące widzów.
- Podczas wystawy zrodziło się kilka ciekawych pomysłów dotyczących dalszej promocji sportu żużlowego. Część z nich na pewno zostanie zrealizowana – zapowiada Michał Góras.
Goście oglądający zbiory Górasa mogli zapoznać się z największymi osiągnięciami Polaków w całej historii sportu żużlowego. Specjalne tablice poświęcono m.in. Władysławowi Szwendrowskiemu, Mieczysławowi Połukardowi (pierwszemu Polakowi, który awansował do finału indywidualnych mistrzostw świata), Jerzemu Szczakielowi (jedynemu polskiemu indywidualnemu mistrzowi świata w żużlu). Dużym zainteresowaniem cieszyły się najstarsze w kolekcji fotografie polskich żużlowców z początków lat 50. oraz programy z finałów indywidualnych mistrzów Polski zaprezentowane obok autografów takich mistrzów jak Józef Olejniczak, Zenon Plech, Antoni Woryna, Andrzej Wyglenda czy medalowy rekordzista Polski Tomasz Gollob.  
- To dobrze, że w miejscowościach w sąsiedztwie Warszawy organizowane są przedsięwzięcia związane tematycznie z żużlem. Tylko w ten sposób pokażemy szerszej publiczności, jak dużym zainteresowanie cieszy się czarny sport w całej Polsce - powiedział Wojciech Jankowski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya.

Numer: 2010 24   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *