Podmińskie historie

70-lecie zbrodni katyńskiej i tragedia samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem wyzwoliły społeczną potrzebę upamiętnienia tych zdarzeń. W Strugach Krzywickich powstał przydrożny krzyż epitafijny związany z tymi wydarzeniami

Strugi rozstajne

Podmińskie historie / Strugi rozstajne

Inicjatorem oraz głównym fundatorem obiektu jest 85-letni por. Zdzisław Lipiak, tamtejszy rodak, a jednocześnie weteran Armii Krajowej i I Armii Wojska Polskiego. Jako młodzieniec zetknął się z AK walcząc w zgrupowaniu por. „Babinicza” z Glinianki, a następnie wcielony został pod przymusem do armii gen. Berlinga, z którą przeszedł szlak bojowy. Jak wspomina, propozycja oficera NKWD była krótka: „Wybieraj co chcesz – front albo Sybir”. Z dwojga złego zdecydował się na front.
Metalowy krzyż postawiono przy skrzyżowaniu dróg do Pogorzeli, Krzywicy i Siennicy. Jest to miejsce historyczne jak powiedział Lipiak w swoim przemówieniu. W tym miejscu stał kiedyś krzyż jako wotum za zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku, znaczone rozbrajaniem uciekających sołdatów przez miejscowych chłopów. Również w tej okolicy miały miejsce potyczki wojsk polskich z hitlerowcami w 1939 roku, a w 1944 roku zastrzelono tu i pogrzebano w pobliżu skrzyżowania młodego żołnierza niemieckiego z poznańskiego, pochodzenia polskiego.
Uroczystość poświęcenia krzyża odbyła się 6 czerwca 2010 roku i zgromadziła sporo ludzi z okolicznych wiosek. Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wystawił dwa poczty sztandarowe, a mianowicie z Mińska Mazowieckiego i Siennicy. Władze samorządowe reprezentował tylko radny Franciszek Witek z Pogorzeli oraz miejscowa sołtys Henryka Antosiewicz i sołtys z Krzywicy - Leokadia Sierpień. Mszę w zastępstwie proboszcza parafii Siennica ks. Marka Kasprzaka odprawił wikariusz ks. Mariusz Włodkowski, który wygłosił również okolicznościową homilię. Mówca podkreślił wartości patriotyzmu utożsamiane z miłością do wolności, pokoju i sprawiedliwości. W modlitwach polecano zamordowanych w Katyniu przed 70 laty, zmarłych w wyniku katastrofy smoleńskiej 10 maja b.r. oraz proszono o opiekę Bożą nad ludźmi dotkniętymi skutkami powodzi. Z pomocą ministrantów, celebrant poświęcił i pobłogosławił krzyż – pomnik z zamontowaną tabliczką epitafijną. Księdzu za sprawowaną liturgię Mszy, wygłoszone kazanie, wspólną modlitwę i poświęcenie krzyża, a społeczeństwu za obecność podziękował por. Lipiak.
Trzeba jeszcze dodać, że dużej pomocy przy wybudowaniu tego dzieła udzielili Dariusz Santorek z Siennicy i Ryszard Zdunek z rodziną ze Strug Krzywickich.

Numer: 2010 24   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *