Branżówka Co słychać?
Czerwiec to czas wieczornych spotkań z przyjaciółmi i rodziną przy grillu w ogrodzie. Aby nasz ogród mógł cieszyć oczy gości również o zmierzchu, rozświetlmy go specjalnymi lampami. Pamiętajmy, że lampy ogrodowe muszą być wykonane z materiału odpornego na zmiany temperatury oraz wodę i wilgoć
Buduj z nami
Na tarasach i balkonach najbardziej popularne są kinkiety lub oprawy wiszące. Niskie drzewa i zagajniki dobrze jest oświetlać niskimi lampionami o wysokości rozpraszającej światło na poziomie podszycia. Szerokie alejki wymagają oświetlenia o dużej mocy, długie i kręte - światła rozproszonego cieniami drzew, a krótkie - światła skierowanego w dół. Do oświetlenia ogrodu najczęściej używa się lamp stojących o różnych kształtach i wysokościach. Do oświetlenia nawierzchni zaś stosuje się oprawy o wysokiej wytrzymałości na obciążenia, wbudowane w krawędź drogi.
Można zainstalować lampy z czujnikiem ruchu, które włączają się tylko w razie konieczności. Warto zwrócić uwagę na możliwość łatwej wymiany żarówki, a także na to, czy oprawa jest przystosowana do instalowania w niej żarówki energooszczędnej. W ogrodzie warto wykorzystać lampy solarne, które umożliwiają oświetlenie ogrodu bez zużycia prądu. Takie lampy ładują się w ciągu dnia i magazynują prąd w akumulatorze. Po zmierzchu urządzenie włącza się automatycznie. W lampach ogrodowych najlepiej stosować żarówki energooszczędne, dzięki czemu rzadziej będą wymieniane.
Ciepło pod nogami
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie nie tylko dla budujących dom, ale także dla właścicieli budynków już stojących. Mają oni jednak trochę trudniejsze zadanie, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość podniesienia podłogi, która konieczna jest przy ogrzewaniu wodnym podłączonym do instalacji c.o. Najwłaściwszym rozwiązaniem w takim wypadku jest montaż maty grzewczej.
Jest to tkanina z tworzywa z wbudowanym przewodem grzewczym, przymocowanym do specjalnej siatki. Maty mają wymiary 0,5x2-24 m, grubość ok. 3 mm i moc jednostkową - 100-160 W/m². Aby ogrzewanie podłogowe działało prawidłowo i funkcjonalnie, moc grzewcza powinna zawierać się w przedziale 80 - 120 W/m². Maty służą do układania ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach, w których nie można wykonać wylewek betonowych, np. ze względu na zbyt małą wysokość. Mocuje się je do podłoża przy pomocy taśmy samoprzylepnej, kleju termostatycznego lub zszywek tapicerskich i przykrywa się 5 mm warstwą zaprawy klejowej, na której układa się płytki ceramiczne.
Numer: 2010 24 Autor: pod redakcją Kamila Grajdy
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ