Warszawska Syrenka 2010

Konkurs pod znakiem pół ryby, pół kobiety – patronki naszej stolicy od lat daje najmłodszym szansę na odkrywanie i ukazywanie publice swojego talentu recytatorskiego. Ponadto, umożliwia młodym żywy kontakt z  literaturą polską i światową. Jak co roku z takiej szansy skorzystali uczniowie zarówno z Mińska Mazowieckiego jak i z całego powiatu

Zdobyć stolicę

Warszawska Syrenka 2010 / Zdobyć stolicę

Do eliminacji miejskich 33. Edycji Warszawskiej Syrenki, które odbyły się 26 marca 2010 r. w mińskim MDK zgłosiło się 19 uczestników. Ich aktorskie przygotowanie, dobór repertuaru i interpretacje utworu oceniało jury w składzie: przewodnicząca Katarzyna Lewczyńska, Karolina Marcinkowska oraz Halina Lewsza. Z każdej grupy wiekowej do eliminacji powiatowych zakwalifikowano 2 uczestników.
Najmłodsi – uczniowie klas I-III szkół podstawowych – zaprezentowali publiczności wyłącznie wiersze. Wśród występów nie zabrakło oczywiście utworów Jana Brzechwy czy Wandy Chotomskiej. Najlepszą recytatorką okazała się być Ada Woźniewicz z SP-2, która zaprezentowała jury „Co się dzieje w psie” L. J. Kerna. Zaraz za nią uplasowała się Karolina Brzozowska z SP-1. Ona z kolei oczarowała publiczność zabawną opowieścią o raku-czupiraku i rybce-złośnicy autorstwa Hanny Łochockiej.
Grupy starsze, czyli klasy IV-VI podstawówek i gimnazja do eliminacji przygotować miały nie tylko utwór liryczny, ale i fragment prozy. Wśród licznych wystąpień pojawiły się dzieła Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Leopolda Staffa, Konstantego I. Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta czy Agnieszki Osieckiej. W gronie najmłodszych z tej grupy II miejsce zdobył Mateusz Trojanowski z SP-5, który przedstawił wiersz „Na jednym psie” Wandy Chotomskiej i fragment „Bezgrzesznych lat” Kornela Makuszyńskiego. Miejsce I wyrecytowała sobie Alicja Sadowska z SP-2, prezentując „Sto pociech” Szymborskiej i jedną z historii Ani z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomerego. Najlepsze miejsca wśród uczniów szkół gimnazjalnych zdobyły Alicja Bąk z GM im. PMS (I miejsce) oraz Edyta Zielińska z GM-3 (II miejsce). Zaprezentowały one kolejno: wiersz o aniołach Czesława Miłosza i historię Małego Księcia oraz „Modlitwę” Mariana Hemara i opowieść o tym, kto rządzi światem, tego samego autora.
Zwycięzcy I tury mieli szansę pokazać swój talent w mińskim MDK na eliminacjach powiatowych. Przystąpiło do nich aż 65 uczestników. Spośród tak licznych wystąpień jury mogło wyłonić zaledwie 1 osobę z każdej grupy, która powalczy w finale konkursu. W tak trudnej decyzji sędziom przyszła z pomocą Małgorzata Sulewska - wielokrotna jurorka wszelkich konkursów z zakresu teatru, recytacji i poezji śpiewanej.
W kategorii klas I-III szkół podstawowych konkurencje pokonała Ada Woźniewicz. Zaraz za nią była Karolina Brzozowska i Julia Kalinowska z SP w Dębem. Wśród klas starszych bezkonkurencyjna była Martyna Pietrzyk z SP w Stanisławowie, która zaprezentowała publice „Zadanie” Franciszka Klimka i „Diablika Amelki” Sabine Both. Na niższych lokatach uplasowali się Mateusz Trojanowski i Alicja Sadowska.
Wszystkich zaś uczestników szkół gimnazjalnych pokonał Krzysztof Zajma z GM w Wielgolesie. Zwycięstwo wyrecytował sobie poprzez opowieść o lwie i człowieku Iwana Kryłowa oraz chłopie i żmii Adama Mickiewicza. Zaraz za nim znaleźli się Konrad Czerwiński z ZS w Cegłowie oraz Edyta Zielińska.
Z niecierpliwością czekamy na wielki finał Syrenki, który przełożony został z kwietnia na 12 i 13 czerwca. Oby ten wydłużony czas oczekiwań pozwolił naszym reprezentantom na doskonalenie umiejętności i w konsekwencji wielką wygraną w stolicy.

Numer: 2010 23   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *