W Starogrodzie

W dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki społeczność Starogrodu w powiecie mińskim przeżywała uroczystość upamiętniającą 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na skraju wsi został odsłonięty i poświęcony obelisk jako znak pamięci zamordowanych rodaków tej miejscowości w 1940 r. na terenie Związku Sowieckiego

Męczennikom bezprawia

W Starogrodzie / Męczennikom bezprawia

Katyń – to symbol. Wiadomo, że zostało zamordowanych ponad 20 tysięcy polskich jeńców bez aktów oskarżenia, wyroków sądowych i obrony. Ginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Wśród nich znaleźli się dwaj rodacy Starogrodu w powiecie mińskim - por. Leon Kazimierski i aspirant Stanisław Czmoch. Pierwszy był dowódcą plutonu w 366 pułku piechoty – osadzony w obozie jenieckim w Kazielsku i zlikwidowany w Katyniu w kwietniu 1940 roku. Przy ekshumacji jego zwłok znaleziono: legitymację oficerską, pocztówki, fotografie rodzinne, różaniec i stałą kartę jazdy. Drugi był przodownikiem posterunku miejsko – gminnego Państwowej Policji w Kałuszynie. W drugiej połowie września 1939 roku zgarnięty przez NKWD, wywieziony do Ostaszkowa, zamordowany 11 kwietnia 1940 roku i zakopany w Miednoje.
Społeczny komitet pod przewodnictwem płk. dr. Stanisława Całki – rodaka starogrodzkiego, pełniącego obecnie funkcję sekretarza ZK i BWP RP postanowił uczcić pamięć zamordowanych. Teren pod pomnik ofiarowali Małgorzata i Zbigniew Osiakowie, a głaz Stanisław Kot. Tablicę marmurową wykonał zakład kamieniarski z Latowicza, zaś całe przedsięwzięcie finansowo wsparł Zarząd Główny ZK RP i BWP oraz samorząd gminy Siennica.
Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym w Starogrodzie. Z kościoła na czele z werblistami z jednostki wojskowej w Wesołej, pocztem sztandarowym i kompanią honorową 23. Bazy Lotniczej z Barczącej przemaszerowano pod pomnik. Tutaj całość ceremonii poprowadził pułkownik Całka, witając poczty sztandarowe, władze samorządowe, kombatantów, żołnierzy, młodzież szkolną i licznie zgromadzoną ludność Starogrodu i okolicznych wsi, a także rodziny i krewnych zamordowanych. Odsłonięcia pomnika dokonali: prezes Zarządu Głównego ZK RP i BWP płk inż. Henryk Strzelecki, wicestarosta miński Krzysztof Michalik i wójt gminy Siennica Grzegorz Zieliński, a proboszcz parafii poświęcił i pobłogosławił obiekt.
W ramach ceremoniału wojskowego odbył się apel poległych, raport i przegląd pododdziału przez dowódcę 23. Bazy Lotniczej płk. dypl. pil. Roberta Cierniaka oraz oddana trzykrotna salwa karabinowa. Obchody ubogacił swoją obecnością honorowy prezes Zarządu Głównego ZK RP i BWP gen. dyw. Wacław Szklarski. Piękną mowę wygłosił były minister ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych płk Zbigniew Zieliński, który do pomnika starogrodzkiego przekazał ziemię z miejsca tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Z okazji uroczystości Szklarski udekorował Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom – 1945” 12 osób oraz medalem „Za zasługi dla ZK RP i BWP” 6 osób. Odznaczeni są osobami, które organizują lub uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, kombatanckich, pielęgnują miejsca pamięci narodowej i wspierają kombatantów.
Powstały obiekt pamiątkowy jest już piątym dziełem epitafijnym płk. Całki w zakresie upamiętniania historii mieszkańców Starogrodu. Pomocą w realizacji tych przedsięwzięć zawsze była szkoła starogrodzka, aktualnie prowadzona przez dyrektorkę Marię Żukowską.

Numer: 2010 23   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *