Obchodzone w niedzielę Trójcy Przenajświętszej Święto Wsi Latowicz w powiecie mińskim zostało powiązane z obchodami 140. rocznicy gminy, 115-leciem ruchu ludowego i 20. urodzinami samorządu terytorialnego. Na uroczystości 30 maja 2010 roku przybyły poczty sztandarowe strażaków i ludowców z Mińska, Mrozów, Cegłowa, Stanisławowa, Latowicza i Mościbrodów
Potrójna gala

Miejscowość Latowicz otrzymała prawa miejskie od księcia mazowieckiego Janusza I w 1423 roku. Odebrał je Latowiczowi w 1869 roku car Rosji Aleksander II za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Na mocy postanowienia ogłoszonego w Dzienniku Praw w dniu 31 maja 1870 roku zostało utworzona gmina Latowicz. Obecnie gminę tę tworzy 18 miejscowości rozłożonych na powierzchni 114 km2 z ilością ponad 5500 mieszkańców. W bieżącym roku gmina Latowicz obchodzi 140. rocznicę istnienia.
Z kościoła pw. Świętej Trójcy na czele z orkiestrą strażacką pod dyrekcją Andrzeja Osiaka, oddziałem strażaków pod komendą Stanisława Murackiego i sztandarami przemaszerowano na pobliski plac przed budynkiem szkolnym. Tutaj honory gospodarza pełniła dyrektorka Zespołu Szkolnego w Latowiczu Joanna Papińska. Wszystkich powitał wójt Bogdan Świątek-Górski, który przedstawił także historię samorządu gminy Latowicz oraz omówił osiągnięcia gospodarcze na przestrzeni 20 lat. A było czym się pochwalić - zgazyfikowana znaczna część gminy, wybudowane wysypisko śmieci, zwodociągowanie, wybudowana oczyszczalnia ścieków, rozwój sieci dróg gminnych, rozbudowa i modernizacja szkół w Latowiczu, Wielgolesie, Transborze i Dębem Wielkim Małym, wybudowane sale gimnastyczne w Latowiczu i Wielgolesie, wyremontowane ośrodki zdrowia, utworzone przedszkole i wybudowane boisko sportowe w Latowiczu.
Jako współorganizator uroczystości wystąpił także prezes Powiatowego Zarządu PSL w Mińsku Mazowieckim Tadeusz Kosobudzki, który odczytał przesłanie prezesa Waldemara Pawlaka. Naczelne władze PSL za aktywną działalność na rzecz polskiego ruchu ludowego uhonorowały starostę mińskiego Jana A. Tarczyńskiego najwyższym odznaczeniem związkowym „Medalem Wincentego Witosa”, a Tadeusza Szczepańczyka z Transboru, Krzysztofa Borówka z Chyżyn, Tadeusza Gajowniczka z Latowicza i Henrykę Sęktas z Kałuszyna „Medalem Koniczynki”.
W ramach wystąpień gości przemawiali jeszcze posłowie Teresa Wargocka i Krzysztof Borkowski. W części artystycznej wystąpiła „Kapela Ptasińskich” z Wielgolasu oraz uczniowie i młodzież z Zespołu Szkół w Latowiczu, którą przygotowała do występu Olga Kosymina, a także żeński zespół ludowy. Dodać należy, że na boisku przyszkolnym w czasie obchodów święta Latowicza odbywał się festyn rodzinny – stoiska informacyjno-promocyjne, wesołe miasteczko, grill, słodycze, ciastka, napoje i lody. Przy tej sposobności zbierane były także datki do puszek dla powodzian.
Numer: 2010 23 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ