Gminne zdrowie

Trwa konkurs na zdrową gminę. Marzec i kwiecień były pierwszymi miesiącami aktywności promujących profilaktykę nowotworową prowadzonych przez władze samorządowe na terenie Mazowsza. Z mammografii i cytologii szyjki macicy finansowanych w ramach NFZ i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych skorzystała jak na razie co czwarta kobieta

Siła badań

Z początkiem marca rozpoczął się pierwszy etap konkursu, który będzie trwał sześć miesięcy. W tym czasie gminy i dzielnice prowadzą działania promujące cytologię, mammografię i kolonoskopię. Są one dostępne nieodpłatnie w ośrodkach mających podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i finansowane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Organizatorzy śledzą statystyki zgłaszalności na te badania.
Z 80 gmin i dzielnic biorących udział w konkursie w pierwszych dwóch miesiącach zmagań najlepszą okazała się gmina Gostynin, w której zgłaszalność na badania wyniosła 51,2% i 49,16%. Gmina ta już od samego początku konkursu aktywnie zaangażowała się w promocję badań skryningowych.
Jeszcze przez cztery miesiące organizatorzy będą monitorować zgłaszalność na badania skryningowe. Po tym etapie jury określi próg kwalifikujący do drugiego etapu, w którym oceniane będą przesłane przez uczestników opisy wydatkowania nagrody głównej.
Akcja Zdrowa Gmina to inicjatywa, której celem jest zaangażowanie władz samorządowych na Mazowszu w walkę z chorobami nowotworowymi. Analiza statystyk zgłaszalności za pierwsze dwa miesiące działalności gmin i dzielnic pokazuje jak duże różnice są pomiędzy poszczególnymi obszarami. Konkurs wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień zmagają się z nowotworami: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon. Wśród patronów honorowych znaleźli się również: Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział NFZ, sejmowa i senacka komisja zdrowia, wojewoda mazowiecki oraz marszałek województwa mazowieckiego.
Z powiatu mińskiego do konkursu przystąpiło siedem gmin - Dębe Wielkie, Dobre, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Sulejówek oraz Halinów. Wyniki nie są złe, ale też nie imponujące, więc szanse na zdobycie sto tysięcy złotych dość mizerne. Chyba że kobiety z tych gmin zmobilizują się i to radykalnie.

Numer: 2010 23   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *