Powiat prasowy

Roli mediów w życiu każdego z nas trudno nie dostrzec. Wszakże w Mińsku Mazowieckim i powiecie nie dorobiliśmy się jeszcze powszechnie oglądanej telewizji czy słuchanej radiostacji, to przecież mamy kilka tytułów lokalnej prasy. Dostrzegło ten fakt najpierw starostwo, a po nim MDK, urządzając konkurs na szkolną gazetkę i warsztaty dla młodych dziennikarzy

Chów medialny

Powiat prasowy / Chów medialny

Starostwo wymyśliło konkurs prasowy dla szkół, by te przy pomocy swoich gazetek promowały powiat. Nie jest to łatwe, bo zazwyczaj uczniowie wolą piać o swoich problemach mentalno-społecznych, a nie dalekich im sprawach jednostki samorządowej. No, ale że każda ze szkół leży w powiecie mińskim, to tym samym go promuje.
Tak wyprostowana idea jedności miejsca pozwoliła zakwalifikować do konkursu 16 gazetek, w tym po 6 ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 4 z liceów. Rozkład sił między stolicą powiatu a prowincją był w miarę wyrównany, choć na uwagę zasłużył udział tylko Dąbrówki w kategorii SP i Salezjanów wśród licealistów.
Nic więc dziwnego, że w sumie wygrały redakcje spoza Mińska. Po ocenie pięciu numerów czasopism wydanych od 1 czerwca 2009 roku do 10 lutego br. okazało się, że najwięcej punktów otrzymały „Dębowe wieści” z SP w Dębem Wielkim Małym i kałuszyński „Tornister”, a na prasowy brąz zasłużył wiciejowski „Szkoleś”.
Podobnie było wśród wydawnictw szkół średnich. Tu wygrało sulejóweckie „Co tam w budzie?” przed mroziańskim „Adamexpressem”, a wyróżniono miński… „The Salezjan Times”, który – wbrew tytułowi – nie jest wcale anglojęzyczny.
Honor Mińska Mazowieckiego obronili gimnazjaliści z Siennickiej i Kopernika. W GM-3 wydają oni „Co nowego u Kusego?” a podopieczni generała Andersa „Gim-zetkę”. Komisji podobał się również dębski „Bedeker”.
Laureatów nagrodzono sprzętem elektronicznym – aparatami cyfrowymi, drukarkami i mp-3 z dyktafonem. Pozostałe redakcje otrzymały upominki i … poradniki młodego fotografa.
Na jeszcze atrakcyjniejsze nagrody mogą liczyć uczestnicy warsztatów prasowych w ramach projektu „Moje miasto”. Po cyklu wykładów i ćwiczeń (z udziałem m.in. dwóch minszczan - fotografa Dariusza Kowalczyka oraz dziennikarza i wydawcy - Zbigniewa Piątkowskiego)  uczniowie pięciu mińskich gimnazjów mieli czas do wtorku 25 maja na przesłanie owoców swojej pracy – albumu, reportażu lub wywiadu. Właśnie teraz ich reporterskie dzieła ocenia komisja, a wielki finał zaplanowano na poniedziałek 21 czerwca w MDK.
Nic, tylko przyklasnąć takim inicjatywom, które kierunkują wybory życiowe młodych ludzi. Może doczekamy się dziennikarzy na miarę złotych piór. A jeśli w wyniku naszych starań wyrośnie nad Srebrną nowa konkurencja, to też nic strasznego. Każda rywalizacja tylko wzmacnia...

Numer: 2010 22   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *