W Dobrem i Jakubowie

Obecny rok przyniósł okrągłą rocznicę funkcjonowania samorządu terytorialnego w demokratycznej i wolnej Polsce. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe na szczeblu gmin wiejskich i miejskich, w których wzięło udział blisko 11 mln obywateli. Wkrótce też rozpoczęły się pionierskie obrady i praca organów władzy lokalnej

Cegły samorządu

W Dobrem i Jakubowie / Cegły samorządu

Ku upamiętnieniu pierwszego spotkania samorządowców w wolnej Polsce w Dobrem zorganizowano uroczystą sesję rady gminy. Te wyjątkowe sesje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, szczególnie byłych i obecnych działaczy społecznych. Włączyli się w nie także uczniowie reprezentujący pokolenie, które w przyszłości obejmie stery rządzenia lokalnego.
Uroczystości w Dobrem miały podwójny wymiar, nie tylko upamiętniano 20 lat wspólnotowej pracy, ale i obchodzono 480. rocznicę nadania miejscowości Dobre praw miejskich. Za stołem prezydialnym wyjątkowo zasiedli dotychczasowi wójtowie i przewodniczący rad wszystkich kadencji.
Wspominając minione lata pracy na rzecz dobra wspólnego, uhonorowano tych, którzy pełnili swą służbę minimum 8 lat. I okazało się, że aż 82 osoby otrzymały takie wyróżnienie oraz imienny puchar za działalność samorządową. Wśród nich był Sylwester Zbrzezny - wójt pierwszej, drugiej i trzeciej kadencji, Mirosław Koseski i Stanisław Paderewski - radni czterech kadencji, a także obecny wójt Krzysztof Radzio, działający w radzie gminy trzy kadencje.
W Dobrem nie mogło zabraknąć występu tamtejszych grup artystycznych, cieszących się niemałym uznaniem i sukcesami, dla ubarwienia wyjątkowego spotkania i nacieszenia oka widza.
Poniedziałkowa sesja w Jakubowie także przybrała wyjątkowe barwy, a gospodarze mogli się cieszyć z wizyt zaproszonych gości. Wśród nich znalazła się posłanka Teresa Wargocka, wójt z sąsiedztwa Krzysztof Radzio, radny powiatowy Paweł Wiktorowicz, a przede wszystkim radni wszystkich kadencji od 1990 roku. Każdy otrzymał okolicznościowe breloczki i broszki z herbem Jakubowa. Tu także nie zapomniano o wieloletniej pracy samorządowców, którym wręczono dyplomy uznania. Byli to m.in. wójt pierwszych trzech kadencji Tadeusz Sobotka, obecny włodarz Stanisław Piotrowski oraz inni zasłużeni dla społeczności jakubowskiej.
Dla przybyłych na uroczystość gości gimnazjalistki pod okiem Renaty Bartnickiej przygotowały prezentację multimedialną obrazującą 20 lat samorządności w Jakubowie. Wyszukały one także motto dla działaczy społecznych: - Być człowiekiem to czuć, kładąc swoją cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata.
Gdy przyszła kolej na wystąpienia, przywoływano historię Polski i analizowano zmiany na płaszczyźnie lokalnej. Samorząd został określony mianem nie tylko służby społeczeństwu, ale i ojczyźnie. Wójt Piotrowski zwrócił uwagę zebranych, by zważać nie tylko na istnienie ważnych symbolicznych słów, takich jak honor, patriotyzm, ojczyzna, ale także doprowadzać do ich najpełniejszego zrozumienia. Podkreślił on istnienie tych, o których często się zapomina – obywateli. Wójt Radzio dodał, by właśnie w samorządzie szczególnie pamiętać o drugim człowieku i wspólnie dążyć do udanych działań i rozwoju.

Numer: 2010 22   Autor: Paulina Piotrowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *