Podciernianki znane są nie tylko w gminie Cegłów czy powiecie mińskim, ale także w województwie i kraju. Nie raz ich dokonania pokazywała telewizja. W 1999 roku na III Ogólnopolskim Festiwalu „Biesiada Węgrowska” zdobyły statuetkę Boryny, czyli najwyższą nagrodę, którą wręczała im Irena Santor. Potem były oskary kulinarne. W grudniu 2009 r. w telewizyjnym programie „Pytanie na śniadanie” Anna Kotuniak pokazała proces przygotowania i pieczenia sójki. W minioną niedzielę Podcierniankom stuknęło 50 lat
Złote Podciernianki
Prowadząca imprezę Elżbieta Bajszczak poprosiła na scenę wójta Miklaszewskiego, by pomógł w przywitaniu gości. Ten jako pierwszy pogratulował paniom wspaniałych osiągnięć w minionym półwieczu i życzył dalszych sukcesów. Podziękowania Podcierniankom złożyli również: starosta Antoni J. Tarczyński, przewodnicząca Teodora Wójcik, Maria Sudnik i Małgorzata Płatek z MODR, Jan Wiącek z KRUS, radny Marcin Uchman oraz prezes stowarzyszenia Kapitał-Praca-Rozwój Jarosław Supera. Krzysztof Borkowski i Jarosław Kalinowski przysłali jubilatkom listy gratulacyjne. Życzenia złożyli również dyrektorzy jednostek gminnych, jednostki OSP oraz koleżanki KGW z terenu gminy. Miejscowi strażacy pomagali w przygotowaniach jubileuszu.
A jak doszło do powstanie KGW w Podcierniu?
– Przewodniczący kółka rolniczego, Władysław Cegiełka zaproponował utworzenie koła gospodyń. Zimą 1960 roku zorganizował u siebie w domu pierwsze zebranie. Przyszło nas kilkanaście. Ja zostałam przewodniczącą. Na początek dostałyśmy pralkę „Franię”, która służyła nam cztery lata. Prowadziłam spis gospodyń, w jakiej kolejności mają prać. Były kursy kroju i szycia, gotowania, pieczenia, prowadzenia domu – opowiadała Anna Kotuniak.
Podziękowała również tym, którzy ich najbardziej wspierali. Maria Sudnik pomagała promować potrawy, Wanda Księżopolska służyła radą w działalności kulturalnej, a przez ostatnie 25 lat ich opiekunką jest Janina Laskowska. Organizowały występy artystyczne, spektakle ludowe, wystawy swoich prac rękodzielniczych. Uczestniczyły w różnych konkursach i pokazach. Były motorem swoistego klimatu ludowego, specjalizując się w haftach i regionalnej kuchni. Pielęgnują zwyczaje i obrzędy ludowe oraz tradycje świąteczne prezentując widowiska bożonarodzeniowe i wielkanocne.
Na początku lat 90. panie założyły kabaret, występowały w różnych miejscowościach, aby zdobyć fundusze na odbudowę kościoła w Kuflewie. Do dziś bawią publiczność podczas różnych okazji. Przygotowywały również spektakle z udziałem dzieci, prezentowały tradycje w szkołach. Z sukcesami uczestniczą w konkursie „Przedsiębiorczość Mieszkańców Wsi”, Festiwalu Chleba, Etno-Kabarecie oraz Mazowieckim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Ich prezentację tradycji wsi pokazywała TVP.
W 2001 r. przewodnicząca Anna Kotuniak odniosła pierwszy sukces, zdobywając Oskara kulinarnego (za sójkę) w ogólnopolskim konkursie „Kulinarne Dziedzictwo” – Laura 2001. Elżbieta Bajszczak za kiełbasę jałowcową nożem krojoną zdobyła kolejną Laurę 2003. Chętnie prezentują swoje potrawy i rękodzielnictwo na wystawach w Polsce. Nic dziwnego, że Podciernie stało się wioską rękodzielniczą.
Po uroczystej mszy, którą odprawił ks. Witold Koć, na scenie wystąpiła grupa taneczna Honoraty Grudzień. Uczennice SP w Podcierniu pokazały kilka różnych układów tanecznych, które spodobały się zebranej publiczności. Na zakończenie gospodynie zaprosiły gości do sali OSP na uroczysty obiad, gdzie przygrywał zespół „Respekt”.
Członkinie KGW w Podcierniu odznaczone Orderem Serca Matkom Wsi, prowadzą gospodarstwa rolne, mają rodziny, stanowią grupę tzw. lidera w środowisku. Władze gminy Cegłów doceniając ich zaangażowanie i zdobycie pierwszej LAURY, postanowiły na cześć nagrodzonej potrawy organizować w Cegłowie festyn pod nazwą „Sójka Mazowiecka”. W tym roku zapraszamy 8 sierpnia.
Numer: 2010 22 Autor: Danuta Grzegorczyk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ