W Jakubowie

W środę 12 maja 2010 roku Jakubów gościł ekspertów z krajów europejskich pracujących dla dobra dzieci. Dzięki udanej współpracy gminy z Fundacją Komeńskiego zostali oni skierowani właśnie tu, by w praktyce poznać polskie sposoby nauczania, szczególnie początkowego

Unijne dzieci

W Jakubowie / Unijne dzieci

Zagraniczni specjaliści reprezentowali różne organizacje działające dla poprawy sposobów wychowawczych w ich krajach. Przybyli oni ze: Szkocji, Norwegii, Włoch, Serbii, Chorwacji. Tam również odbyły się podobne spotkania, które zaowocowały szczegółowymi raportami opisującymi strukturę organizacyjną i kwalifikacje kadry w usługach opiekuńczo-edukacyjnych dla małych dzieci. Zebrane w ten sposób dane porównuje się i upowszechnia, by skierować uwagę państw członkowskich UE na kluczowe kwestie i możliwości poprawy dotychczasowych systemów edukacji i opieki nad najmłodszymi.
Podczas środowej wizyty dyskutowano o pracy na rzecz dzieci, pomocy socjalnej i działaniach politycznych. Dzielono się doświadczeniami, związanymi głównie z problemami profesjonalizacji nauczania, a także zastanawiano się nad sposobami włączenia do współpracy rodziców. To podstawowe założenia międzynarodowego projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu”, którego liderem jest Szkocja, a Polska partnerem. Celem jego jest aktywizacja w dyskusji o problemach małych dzieci członków lokalnych grup i tych najbardziej zainteresowanych, czyli rodzin. Wizyta w Jakubowie pozwoliła uczestnikom programu także zapoznać się z systemem funkcjonującym w Polsce, przede wszystkim na konkretnych przykładach instytucji, organizacji, jednostek samorządowych, które podejmują działania związane z problematyką wizyty.
Konkluzją spotkania była piątkowa konferencja międzynarodowa w Sejmie RP na temat najwcześniejszej edukacji. Jakubów prezentował gościom wszystkie płaszczyzny organizacyjne podejmujące pracę dla dzieci bądź z dziećmi, jak GOPS, szkoły podstawowe i gimnazjum, biblioteka publiczna. Zagraniczni delegaci odbyli wizyty w MOP-ach, gdzie mogli porozmawiać z dziećmi i pedagogami. Przybyłych szczególnie interesowało wsparcie przedszkoli przez rodziców, z którymi mogli osobiście porozmawiać podczas spotkania na placu zabaw. Dodatkowo goście obejrzeli halę sportową i miejsca kulturowo ważne w gminie, jak kościoły i Regionalna Izba Pamięci. Na zakończenie wysłuchali występu miejscowego Wrzosu, by zabrać ze sobą poza treściami merytorycznymi także wspomnienie wsi polskiej.

Numer: 2010 21   Autor: Paulina Piotrowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *