Stanisławów w Europie

Dołączenie do wspólnoty Unii Europejskiej spowodowało otwarcie naszego państwa na kraje całego kontynentu i w związku z tym mieszkanie się polskiej kultury z innymi. Święto wszystkich państw członkowskich ustanowienie zostało na 9 maja. Podczas, gdy wszelkie uroczystości Dnia Europy w Polsce opierają się zwykle na prezentowaniu każdego kraju UE, Stanisławów postawił na siebie i krzewienie polskiej kultury

Swojska wspólnota

Stanisławów w Europie / Swojska wspólnota

Gmach stanisławowskiej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza 6 maja wypełnił się po brzegi akcentami zarówno lokalnej jak i narodowej kultury. Licznie zgromadzonych gości przywitała dyrektor szkoły Wanda Zdanowicz, zapraszając ich jednocześnie do obejrzenia nie tylko występów uczniów, ale i przygotowanych wystaw. Wiele z nich prezentowało wyniki przeprowadzonych specjalnie na tę okazję konkursów, ale znaleźć można było także stoisko Programu Europejskiego „Przedszkolak odkrywa świat” oraz wystawę nauczycielskich pasji i szkolnych gazetek.
Uroczystość obfitowała w nagrody za udział w licznych konkursach praktycznie z każdej dziedziny wiedzy. Z matematyki najlepsi okazali się: Piotr Michalak, Przemysław Kaim i Aleksandra Ludwiniak w kategoriach kolejno VI, V i VI klas. Nagrody dla zwycięzców ufundował wójt gminy Wojciech Witczak. Ci, którzy w świecie liczb nie czują się najlepiej mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym „Stanisławów i okolice w obiektywie”. Sponsor nagród – LGD Ziemi Mińskiej uhonorował trójkę najlepszych fotografów, w tym zdobywczynię I miejsca Natalię Tacikowską z V b. Artystyczna dusza przydała się także w konkursie plastycznym – „Moje miejsce na ziemi”. Nagrody ufundowane przez miński Bank Spółdzielczy przyznano w dwóch kategoriach. Z najmłodszych najlepsza okazała się Alicja Maciejewska z II b, zaś ze starszych – Rafał Stępień z VI b.
Ogromną wyobraźnią wykazali się uczestnicy konkursu przyrodniczego – „Wiosenne fantazje”. Jego zwycięzca – Dawid Michalak z V b oraz pozostali laureaci otrzymał upominki od Danuty i Edmunda Marczaków. Ciekawe pomysły przydały się także w konkursie multimedialnym, gdzie najciekawsza według komisji praca należała do Anety Sasim z VI b. Tutaj sponsorami byli m.in. OSP w Stanisławowie i Zakłady Mięsne Stanisławów. Nie tylko interesująca koncepcja, ale i lekkie pióro liczyły się w konkursie literackim – „Legenda o mojej miejscowości”. Z prezentowanych prac dowiedzieć się można było m.in. o smoku Stasiu zamieszkującym niegdyś okolice wsi czy o losach księżniczki Isabelle. I miejsce w konkursie zajęła Marta Napora z IV a, nagrodę zaś otrzymała z rąk sołtysa Stanisławowa Hanny Zielińskiej.
Stanisławowskie obchody Dnia Europy to nie tylko zapoznanie z lokalną kulturą, ale i łączenie pokoleń. Najmłodsi z pomocą swoich wychowawców wybrali bohaterów ich małej ojczyzny i poświęcili im obszerne prace graficzne w ramach konkursu historycznego – „Wielcy tej ziemi”. Wśród docenionych przez uczniów osób byli: ks. Antoni Biedrzycki, Jan Araszkiewicz, Teresa Bąkowska, śp. Wincenty Dobosiewczi, Stanisław Murzyn, Stanisław Rosłoń, Czesław Sowa i Jan Żardecki. Najładniejsze prace wykonały dwie grupy z VI a. Filip Kossakowski, Karolina Radomska, Joanna Szuba i Łukasz Troć poświęcili plakat Ryszardowi Gnichowi – stanisławowskiemu strażakowi. Zaś Patrycja Budna, Izabela Cichocka, Patryk Gnich i Aleksandra Witkowska opisali ks. Wacława Włoczkowskiego. Wszystkim żyjącym „Wielkim tej ziemi” oraz rodzinom osób zmarłych wręczono pamiątkowe statuetki.
Całą galę okraszono występami artystycznymi. Polonezy, obertasy i mazurki prezentowały ubrane na ludowo maluchy z przedszkola oraz klas VI, I a i I b. Talentem muzycznym zaimponowała III b, grając na fletach oraz zespół muzyczny, którego opiekunem jest Maciej Biront. Zdolności instrumentalne prezentował także Piotr Szczęsny z VI b, a Martyna Pietrzyk z IV b pochwaliła się kunsztem recytatorskim. Muzycznie zaprezentował się też duet Olga Chrobak i Katarzyna Brulińska z Va, który wygrał konkurs piosenki anglojęzycznej oraz zaproszone Towarzystwo Śpiewacze „Lira”. Wśród występów nie zabrakło również szkolnych cheerleaderek oraz wokalnej niespodzianki nauczycielek.
Po części oficjalnej, goście zostali zaproszeni na degustację regionalnych potraw m.in. cebulaków, sójek czy bigosu. Nie obyło się także bez przysmaków europejskich jak fińskiego placka cebulowego czy śledzi po węgiersku. Na występujące natomiast dzieci czekał słodki poczęstunek w salach.

Numer: 2010 20   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *