Wiosna to nie tylko rozkwit w przyrodzie, ale także czas remontów czy modernizacji w mieszkaniu. W dzisiejszym dodatku radzimy, jak małą kuchnię zamienić w przestronną jadalnię, co zrobić, by rozjaśnić małe wnętrza i jak konserwować drewniane okna. Tu znajdziecie także oferty najlepszych na rynku okien i innych materiałów wykończeniowych. Zapraszamy do naszego kącika „Buduj z nami”.
Buduj z nami
Mała kuchnia, a cieszy
Urządzenie małej kuchni to nie lada wyzwanie. Co zrobić, aby była funkcjonalna, wygodna, a do tego wydawała się większa niż w rzeczywistości?
Jeśli mamy naprawdę małą kuchnię rozważmy, jeśli tylko to możliwe, otwarcie jej na inne pomieszczenia. Takie rozwiązanie przyniesie wiele korzyści. Nie tylko zyskamy dodatkową przestrzeń ale też doświetlimy pomieszczenie. Na granicy pokoju dziennego i kuchni możemy postawić stół oraz np. witrynę i tym sposobem stworzyć całkiem wygodne miejsce do spożywania posiłków. Wpuszczając więcej światła do naszej kuchni również sprawimy, że optycznie wyda się ona większa, a praca w niej będzie przyjemniejsza.
Optyczne powiększanie
Małym wnętrzom sprzyjają jasne kolory. Wybierzmy jasne fronty szafek, najlepiej jak najprostsze. Kolory delikatne, pastelowe nie przytłoczą małego pomieszczenia. Dodatkowo, jeśli wybierzemy połyskujące materiały, jak np. lakierowany mdf, stal czy szkło sprawimy, że światło będzie się odbijało i tym samym rozjaśniało i powiększało małą kuchnię. Godne polecenia są przeszklone fronty szafek. Można je podświetlić od środka nadając im lekkiego i nowoczesnego wyglądu. Jeśli tylko jesteśmy w stanie pomieścić się ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami, zrezygnujmy też z ciężkiej górnej zabudowy. Wybierzmy górne szafki nie za duże, delikatne, ewentualnie tylko półki. Taka zabudowa nie przytłoczy i tak już maleńkiego pomieszczenia. Jeżeli w dolnych szafkach zrezygnujemy z cokołów i pozostawimy tylko nóżki, meble będą sprawiały wrażenie lżejszych.
Konserwacja okien drewnianych
Drewno jako materiał naturalny pasuje do wnętrz tradycyjnych, szczególnie do stylizowanych na zabytkowe. Jest jednak narażone na działanie szkodników i grzybów oraz na uszkodzenia mechaniczne, dlatego okna drewniane wymagają regularnej konserwacji.
Poprze lakierowanie tworzy się na powierzchni drewna warstwa zamykająca pory. Wilgoć wnikająca do wnętrza drewna trudno się uwalnia, co może powodować łuszczenie się lakieru. W przeciwieństwie do lakierowania, powłoki malarskie tworzą na powierzchni drewna powłokę porowatą, przez którą wilgoć może odparować. Jednak okna powlekane wymagają częstszego malowania po stronie zewnętrznej.
Zwykle stosuje się lakiery bezbarwne – okno ma wtedy naturalny kolor drewna. Można także używać lakierów barwiących, które zmieniają odcień drewna, zachowując naturalny rysunek słojów. Kolory średnie do ciemnych dają lepszą ochronę przed promieniami UV, ale będą się mocniej nagrzewać (zwłaszcza te zamontowane od południowej strony domu) i ich powłoka ochronna szybciej się zniszczy.
Ramy okienne należy pomalować farbą lub lakierem po około 5 latach użytkowania. Okna drewniane należy myć specjalnymi zestawami pielęgnacyjnymi. Na miękką wełnianą lub bawełnianą szmatkę albo na kawałek papieru nanosimy specjalne mleczko do pielęgnacji drewna i przecieramy umyte i wysuszone ramy okienne. Ochrona chemiczna to przede wszystkim powlekanie powierzchni ram preparatami grzybobójczymi.
Numer: 2010 20 Autor: pod redakcją Kamila Grajdy
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ