W Podcierniu doszło do partnerskiego spotkania poświęconego edukacji przedszkolnej. Zarówno jej teraźniejszości jak i przyszłości na terenie gminy Cegłów, jednej z gmin objętych wsparciem projektu Nasze Małe Mazowieckie Przedszkola. Spotkanie zorganizowała Lucyna Bajszczak, prowadząca na co dzień małe przedszkole w Podcierniu
Maluchy na pierwszym

Na spotkanie przybyło ponad 30 osób, w tym wójt Krzysztof Miklaszewski, dyrektorzy Anna Stelmaszczyk i Zygmunt Boruta, radni Andrzej Grasiak, Adam Padzik, sołtysi Elżbieta Bajszczak z Podciernia i Bolesław Zychowicz z Wiciejowa, Aneta Wańko ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wiciejów, nauczycielki małych przedszkoli oraz rodzice przedszkolaków.
Podczas spotkania Lucyna Bajszczak i Zygmunt Boruta przedstawili historię powstania proprzedszkolnych stowarzyszeń, projekt NMMP wspierający placówki w Podcierniu i Wiciejowie przedstawiała Agnieszka Gutkowska, o wadze edukacji przedszkolnej dzieci w wieku 3-5 lat mówiła Alina Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Oświatowych, a wójt Miklaszewski zawęził ją do stowarzyszeń rozwoju wsi w gminie Cegłów.
Działania istniejących placówek przedszkolnych chwalili sołtysi i radni, opowiadając jak to ich dzieci pozytywnie się dzięki nim zmieniły.
Zgromadzeni mogli też wysłuchać Zenobii Piwowarczyk uczącej w Małym Przedszkolu w Podcierniu, która jako osoba z 30-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi w różnych grupach wiekowych mogła stwierdzić, że praca z grupą w wieku 3-5 lat jest bardzo korzystna dla rozwoju dziecka. Jest ono bardziej otwarte, śmiałe, chętnie prezentuje się na różnych uroczystościach. Rozwija swoje talenty i umiejętności. W domu nie zawsze dostanie do pracy farby, plastelinę czy nożyczki, a już prawie wcale igłę i nici. Rodzice myślą, że to za wcześnie, że jest to niebezpieczne dla dziecka. W przedszkolu już przyszywały guziki, poznały, np. flagę Unii Europejskiej, herb Warszawy, segregowały odpady itp.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy poszli obejrzeć już wcześniej wyremontowaną salę przedszkola w Podcierniu, która ma piękne dekoracje wiosenne zrobione przez Anetę Wójcik, opiekunkę obdarzoną talentem plastycznym.
Pozytywnym dyskusjom nie było końca, a spotkanie zakończyło się późnym wieczorem. Bez strat na ciężarze, bo organizatorzy zadbali o żołądki uczestników.
Natomiast praktycznym wcieleniem hasła, że najlepiej razem, było spotkanie integracyjne dzieci z Podciernia, Wiciejowa i Lipin w stadninie Wielgosówka w Cegłowie. Choć pogoda nie była najlepsza, to nikomu to nie przeszkadzało. Dla naszych dzieci były to pierwsze kontakty z żywym koniem, a dla przedszkolanek - pierwsza jazda wierzchem.
Numer: 2010 19 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ