Odświętne ubrania (nierzadko tradycyjne mundurki), podniosły nastrój na uroczystych apelach, a potem spotkania w kawiarenkach, na koncertach... Pierwszy szkolny dzwonek – tę chwilę wspominać będą jeszcze przedszkolacy zaczynający od zerówki
i pierwszoklasiści, a także awansujący na gimnazjalistów i licealistów. Okazję do wspólnych wspomnień będą mieli absolwenci dwóch szkół – z okazji 60-lecia ZS-1 i 30-lecia Miejskiej Szkoły Artystycznej
Pierwszy dzwonek
W szkołach podległych mińskiemu starostwu nowy rok szkolny zaczęło niespełna 6 tys. uczniów - ponad półtora tysiąca będzie się uczyć w CKU, a kilkuset w szkołach niepublicznych. Szkolnej dziatwy w stolicy powiatu jest najwięcej – prawie 900 przedszkolaków, prawie 2.700 uczniów podstawówek i ponad 1.300 gimnazjalistów, nie licząc 210 uczniów szkoły artystycznej.
Trzydzieści lat temu niepokorny muzyk, Maciej Wenanty Domagała w niekonwencjonalny sposób dał początek mińskiej szkole muzycznej, został jej dyrektorem i tak jest do tej pory. Na rozpoczęcie roku szkolnego przygotował występ orkiestry kameralnej z udziałem nauczycieli i absolwentów szkoły. Sala koncertowa wypełniona była po brzegi publicznością i...
wspaniałą muzyką – lekką, niełatwą, a jak przyjemną! Maluchy, które tu pojawiły się po raz pierwszy, na własne oczy i uszy poznały sztukę muzykowania na poziomie, do osiągnięcia którego będą teraz zmierzać.
Sześćdziesiąt lat minęło, kiedy pierwszy dzwonek zabrzmiał w Budowlance – szkole wybudowanej rękami mińskich budowniczych. Na placu przed nią stanął obelisk z picassowskim gołąbkiem pokoju i to miejsce stało się punktem nie tylko oficjalnych spotkań. Spośród kilkudziesięciu tysięcy absolwentów szkoły, kilkuset spotka się na zjeździe 15/16 października. Kadra i uczniowie zaangażowani są w to przedsięwzięcie, a cały rok szkolny poświęcony jest jubileuszowi. Dyrektorka Teresa Wargocka uważa, że jest to niemała motywacja do nauki i wielu inicjatyw pozalekcyjnych.
Pierwsza sesja rady w poradni psychologiczno-pedagogicznej miała szczególnie uroczysty charakter. Tego dnia dyrektorka placówki, Hanna Michalska obchodziła okrągłe urodziny. Był więc szampan, tort i... pamiątkowe zdjęcie przed świeżo wyremontowanym budynkiem placówki. A potem omówienie całorocznej strategii i planu pracy z młodzieżą oraz imprez popularno-naukowych, których rokrocznie poradnia jest inicjatorem.
Stanisławowscy uczniowie rozpoczęli rok szkolny mszą świętą o 8.00. W godzinę później byli już na sali gimnastycznej, gdzie po odśpiewaniu hymnu i wniesieniu sztandaru zostali powitani przez dyrektor Zofię Jankowską i wicedyrektora Kazimierza Prusa oraz przewodniczącą rady rodziców Ewę Stryjek. Po części oficjalnej uczniowie obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez klasę VI b pod okiem Izabeli Kuryłek. Stanisławowscy gimnazjaliści o 9.00 ze sztandarem powędrowali na mszę świętą, by w godzinę później zgromadzić się w sali audiowizualnej. Dyrektor Jan Leś powitał wszystkich, przedstawił kalendarz roku szkolnego i przydzielił nauczycieli do klas. Części artystycznej nie było, bo według dyrektora uczniowie musieliby wcześniej zjawić się w szkole, by ją przygotować, a tak mogli spokojnie odpoczywać.
W gminie cegłowskiej pierwszy dzwonek był po prostu dzwonkiem, po którym dzieciarnia rozeszła się do swoich klas, aby zapoznać się z programem na najbliższe dni.
W Wiciejowie dyrektor Boruta, po króciutkim przywitaniu, jak zwykle przypomniał swoim uczniom co ta data niesie, chwilę zadumy przypominającą tragedię wybuchu II wojny światowej, Prawdziwe przywitanie pierwszoklasistów odbędzie się za miesiąc – trzeba przecież przygotować program artystyczny, którym ci nowo pasowani na ucznia będą mogli się popisać.
Dla pierwszoklasistów z GM-1 i nowej pani wicedyrektor – Anny Muszalskiej - nauczycielki informatyki i techniki nowy rok jest premierowym. Nowością będzie też klasa z językiem rosyjskim i kilka odnowionych pracowni, które podziwiał obecny na rozpoczęciu roku wiceburmistrz Witold Koseski.
W Dwójce przewodniczący rady miasta Krzysztof Paluch gratulował uczniom pięciu pierwszych klas trafnego wyboru szkoły. Razem obejrzeli film ze wspomnieniami z poprzedniego roku i podziwiali nowy główny hol. Wnętrze jak pomysł szalonego architekta, zgodnie z projektem matematyczki Anny Misiołek nabrało nowoczesnego wyglądu, stało się funkcjonalne i przestronne. W GM-3 dyrektor Mirosław Samociuk namawiał uczniów siedmiu pierwszych klas do dbania o placówkę, zaś nauczyciele życzą sobie, żeby rodzice przez cały okres nauki w gimnazjum tak chętnie i licznie odwiedzali szkołę, jak tego pierwszego dnia. Gimnazjaliści pamiętali też o rocznicy 1 września 1939 roku.
W jakubowskim Wiśniewie szkolne boisko otrzymało nowy dywanik asfaltowy i przystosowane będzie do gry w piłkę ręczną i koszykówkę. Dyrektor szkoły Karolina Pląsek uprzedziła uczniów, nauczycieli i rodziców, że szkołę czeka pracowity rok, bo będzie się przygotowywała do majowych uroczystości związanych z nadaniem szkole imienia 7.PUL.
W Jakubowie uczniowie podstawówki i gimnazjum będą jeść obiady w estetyczniejszym otoczeniu, choć jeszcze w czerwcu groziło zamknięcie stołówki przez Sanepid. Wykonano remont kuchni, stołówki i kilku sal lekcyjnych. Jest zapowiedź otwarcia 16 września długo oczekiwanej sali komputerowej, do której sprzęt otrzymała z MENiS, a finansowanego przez EFS.
Na kałuszyńskiej sesji 30 sierpnia burmistrz Zofia Wołkiewicz oznajmiła, że zaplanowane remonty w szkołach zakończono i wszystkie placówki są przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego. Remonty wykonywano głównie w wakacje
i pochłonęły one około 75 tys. zł. Od 1 września stanowisko dyrektora w szkole w Nowych Groszkach objęła Elżbieta Kołak, a obowiązki dyrektora gimnazjum w Kałuszynie powierzono Teresie Klukowskiej.
Z ciekawą propozycją dla absolwentów gimnazjów wyszło Liceum Ogólnokształcące w Mrozach. Od tego roku szkolnego wprowadzono nowe, ciekawe profile w klasach pierwszych: biologiczno-chemiczny z edukacją ekologiczną, humanistyczny
z warsztatami dziennikarskimi oraz sportowy. Według nowego programu będzie uczyć się 62 uczniów. Szkoła ma też ofertę dla dorosłych. Wspólnie z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej będzie w trybie eksternistycznym prowadzić Technikum Rolnicze, Liceum Ogólnokształcące oraz kursy przygotowawcze do matury.
Numer: 2005 37 Autor: (jot, syl, bak, isa, zgn)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ