Mińscy przyjaciele harcerstwa

Służą Bogu i ojczyźnie, pomagają bliźnim i zgodnie ze słowami ich ojca, Roberta Baden-Powella starają się zostawić świat choć trochę lepszym, niż go zastali. To skrótowa charakterystyka członków harcerstwa, zwanego skautingiem. Setną rocznicę powstania tego ruchu uczczono sejmikiem w mińskim MDK pod hasłem szukania przyjaciół ZHP. Wszystko po to, by organizacja dożyła kolejnych stu lat

Sejmik na dwie setki

Mińscy przyjaciele harcerstwa / Sejmik na dwie setki

23 kwietnia 2010 r. w pałacu Dernałowiczów odbył się I Sejmik Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, na który przybyła nie tylko śmietanka mińskiego hufca, ale i goście z całego kraju. Pojawili się tam m.in. wnuczka Toli Rawskiej- 102-letniej harcerki Szarych Szeregów oraz drużynowy 163. drużyny Macierzanki (dawnego liceum  Marchlewskiego) Ignacy Wieczorek-do niedawna pełnomocnik ds. wizyt w Polsce Ryszarda Kaczorowskiego. W prezydium sejmiku zasiedli: harcmistrz Miron Krajewski, Andrzej Rybus-Tołłoczko - pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, poseł Czesław Mroczek, podharcmistrz Zbigniew Grzesiak, Edward Loch – dyrektor biura poselskiego Teresy Wargockiej, druh Bogdan Lejman oraz komendant hufca ZHP „Mazowsze” Andrzej Soćko.
O godzinie 17.00 w holu MDK rozpoczęto rejestrację gości i otworzono wystawę związaną z harcerstwem, prezentującą nie tylko pamiątki, ale i prace wykonane przez drużyny harcerskie mińskiego hufca. Wszystko to połączono z promocją lokalnych wydawnictw na stulecie ZHP, w tym książki „Z dziejów Harcerstwa w Mińsku Mazowieckim” autorstwa druhów Mirona Krajewskiego, Stanisława Fijałkowskiego oraz Zbigniewa Tokarskiego. Przybyłych gości urocze skautki ugościły kawą, herbatą i słodkościami przygotowanymi przez cukiernie Sławomira Gromulskiego, który od lat wspiera miński hufiec.
Sejmik otwarto minutą ciszy, która uczcić miała pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem harcerzy, czyli hm. Ryszarda Kaczorowskiego, pdma Pawła Krajewskiego, druhnę Justynę Moniuszko, pwd. Katarzynę Piskorską oraz hma Pawła Wypycha. Harcerstwo dotknęła także, a może przede wszystkim, śmierć Lecha Kaczyńskiego - jedynego prezydenta w historii Polski, który objął swoim patronatem wszystkie 42 organizacje skautingowe. Członkowie ZHP pogrążyli się w 30 dniowej żałobie.

Jak na każdej harcerskiej zbiórce, nie mogło zabraknąć ogniska. Podczas sejmiku tworzyły je świeczki zapalone przez zebranych gości. W ich świetle druhna Irena Łukaszewska przedstawiła stuletnią historię ZHP, jak sama zaznaczyła w ogromnym skrócie, gdyż nie sposób jest wymienić wszystkich, którzy zapisali się na jej kartach. Po wspomnieniach tych, którzy w imię przysięgi ślubowali nie cofnąć się przed ofiarą życia, przyszedł czas na trochę statystyk, bezlitosną rzeczywistość i dyskusję.
Na 28 mln skautów na świecie w Polsce jest ich 160 tys., w tym 350 z mińskiego hufca „Mazowsze”. Rybus ubolewał nad faktem, że na 3 tys. szkół w województwie powstało zaledwie 41 harcówek. W Mińsku nie ma niestety żadnej, a w całym powiecie są zaledwie 2. Jak twierdzi miński hufiec to i tak lepiej niż 3 lata temu. Rybus ponadto dodał, że ZHP jest stowarzyszeniem wyjątkowym, gdyż jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce posiada swoje własne muzeum. Nie tylko to ma jednak zachęcić i młodych i starych do wstępowania do harcerstwa. Jego najważniejszą zaletą jest wszechstronność. Chętni mają do wyboru wiele drużyn, które mogłyby rozwijać ich zainteresowania, jak np.: konne, wodne, informatyczne, pro obronne lub turystyczne. Co więcej, ZHP wspiera wychowanie młodych ludzi i prowadzi nauczanie w działaniu a nie teorii. Jak sami skauci mówią jest to szkoła liderów, w której pracuje się w grupie, ale kształtuje jednostki.
Miłym zakończeniem sejmiku było posadzenie rocznicowego dębu i jak na skautów przystało stworzenie wspólnego kręgu. Natomiast na tych, którzy zgłodnieli od dyskusji i śpiewu czekała harcerska grochówka.  W końcu nie tylko harcerze mogli poczuć prawdziwą skautingową atmosferę, oby okazji było więcej. Czuwaj!

Numer: 2010 18   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *