Szachowe porachunki

Niedawni finaliści mistrzostw Polski juniorów - Jakub Suliborski i Pola Parol nie dali szans 79 rywalom i zdobyli po dwa puchary w mistrzostwach powiatu mińskiego w szachach pod honorowanym patronatem starosty mińskiego

Nie dali szansy

Szachowe porachunki / Nie dali szansy

Pierwotnie zawody były planowane na sobotę i niedzielę 10 i 11 kwietnia. Po otrzymaniu tragicznej informacji o katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, organizatorzy podjęli decyzję o skróceniu zawodów do jednego dnia i ograniczeniu liczby turniejów do dwóch. Uczestnicy uczcili minutą ciszy ofiary tragedii.
Mistrzostwa zostały rozegrane system szwajcarskim na dystansie 9 rund. Każdy z zawodników miał 15 minut na rozegranie całej partii.
Tytuł mistrza powiatu mińskiego w szachach na rok 2010 zdobył Jakub Suliborski, drugie miejsce zajął Artur Suliborski, a trzecie Robert Brewczyński. W kategorii kobiet triumfowała Pola Parol, wyprzedzając Kamilę Koseską i Katarzynę Bartnicką. Wśród juniorów najlepszy był Jakub Suliborski, przed Arturem Suliborskim i Jarosławem Mroczkiem. W kategorii juniorów młodszych najlepsza była Pola Parol przed Damianem Koseskim i Pawłem Dębałą.
Przy okazji mistrzostw powiatu został rozegrany turniej Wiosenne Szachowe Początki – przeznaczony dla początkujących adeptów królewskiej gry. Walka o czołowe lokaty była bardzo zacięta. Pięciu pierwszych zawodników ukończyło turniej z tą samą liczbą punktów. Pierwsze miejsce zajął Jakub Lamparski wyprzedzając, Mateusza Sobiepanka, Konrada Chełchowskiego, Dominikę Miłkowską-Mikiel i Kamila Michalskiego. W turnieju aż 14 osób zdobyło nowe kategorie szachowe.
W obu turniejach wystartowało w sumie 76 szachistów, a zorganizowało je Mińskie Towarzystwo Szachowe i Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim. Dzięki sponsorom – Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Mińsku Mazowieckim i sklepowi rowerowemu „Dolata” wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody i upominki. Organizatorzy dziękują także Ewie Szczerbie za możliwość rozegrania turnieju w gmachu szkoły.

Numer: 2010 18   Autor: (jaz)