Powiatowa Giełda Szkół 2010

Po targach szkół wyższych przyszedł czas na szkoły średnie. Teraz to gimnazjaliści staną przed trudnym wyborem, który w przyszłości okaże się być bardzo znaczący dla ich dalszego rozwoju i kształcenia. Niestety, sama decyzja może nie wystarczyć. Trzeba jeszcze zdać egzamin gimnazjalny na wystarczającym poziomie i wtedy można dopiero spełniać edukacyjne marzenia

Szkolna selekcja

Powiatowa Giełda Szkół 2010 / Szkolna selekcja

Przełożona z powodu żałoby narodowej VII Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w ZS im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy odbędzie się już w czwartek (22 kwietnia). W godzinach między 9.00 a 17.00 zainteresowani będą mogli zapoznać się z ofertą 9 szkół z powiatu mińskiego. A będzie w czym wybierać, gdyż od tego roku szkolnego uruchomione zostaną całkiem nowe kierunki i zawody.
Szkoły z całego powiatu przygotowały aż 1860 miejsc dla przyszłych uczniów, w tym 210 w ZS w Sulejówku. Reszta może ubiegać się o przyjęcie do liceów, techników i szkół zawodowych w Mińsku, Mrozach, Janowie oraz Siennicy. W porównaniu z ofertą z lat poprzednich w tym roku szkolnym przybyło klas technicznych i tych nastawionych na kształcenie zawodowe.
Przyszli elektrycy, lakiernicy oraz mechanicy maszyn i urządzeń drogowych będą mogli kształcić się w ZSZ-2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku, gdzie na tych kierunkach czeka ich zaledwie dwuletni okres nauki. Natomiast Ci, których marzeniem jest praca w ochronie środowiska i obsłudze turystycznej mogą rozpocząć naukę w ZS im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy. Szkoła przygotowała dla nich 60 miejsc w technikum na tych profilach. Ponadto, z uwagi na fakt systematycznego promowania walorów turystyczno-krajoznawczych gminy Siennica oraz powiatu mińskiego, w liceum ogólnokształcącym stworzono klasę o kierunku regionalno-turystycznym.
Nowością w ZS-1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim są klasy dwujęzyczne i integracyjne. Niestety, powstać może tylko jedna z nich, gdyż szkoła przeznaczyła dla uczniów zainteresowanych tymi profilami zaledwie 30 miejsc. Tymczasem, 120 uczniów przyjmie ZS w Mrozach. Na ten rok szkolny utworzył on 2 klasy bogate o innowacje pedagogiczne, czyli zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Oddziały te kształcić będą przyszłych dziennikarzy i pracowników sektora bezpieczeństwa publicznego. Ponadto, atutem placówki są: zajęcia jednozmianowe, łatwy i bezpieczny dojazd – PKS, PKP, pomoc pedagoga szkolnego i socjoterapeuty, bezpłatne zajęcia dla dysgrafików i dyslektyków, bardzo dobrze działający wolontariat, liczne zajęcia pozalekcyjne w ramach SKS i pierwsze miejsca w rozgrywkach sportowych w powiecie i regionie.
Tym, którzy długą wycieczką po szkolnych stoiskach poczują się znużeni, gospodarze giełdy proponują chwilę relaksu z przewodnikiem. Oprowadzi on gimnazjalistów po terenie szkoły i pokaże Izbę Pamięci Siennickich Szkół, w której znajdują się ciekawe zbiory i pamiątki ze 144 lat działalności placówki. Natomiast, zainteresowani nauką w szkole zawodowej na profilu operator obrabiarek skrawających, będą mieli możliwość zwiedzenia zakładu „Skropol”, zajmującego się obróbką metali. Najwidoczniej ta propozycja ma przekonać gimnazjalistów do tego zawodu i pokazać im jak będzie wyglądać ich przyszła praca. Oby jednak dawała im poczucie zadowolenia.
Tak, więc oferta powiatowych szkół jest bardzo bogata. Z całą listą proponowanych profili klas zapoznać się będzie można na giełdzie. Jest to chyba najlepsze i najprostsze źródło informacji. Oby tylko nadmiar wiadomości o szkołach nie wyparł tych potrzebnych na egzamin gimnazjalny.

Numer: 2010 17   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *