W gminie Jakubów

Wyobraźmy sobie gminę, w której nikt nigdy nie zadał sobie pytania – może stworzyć dom kultury? Choć takie domy istnieją od lat w sąsiednich miejscowościach. Może obecność ich stała się tak oczywista, że nikt nie zdaje sobie sprawy z ich bytu lub niebytu. Toczą się więc społeczne dyskusje i polityczne boje o sprawy materialne, konkretne, uchwytne wzrokowo jak budowa drogi, kanalizacji, a nawet ochrona środowiska. A co z ochroną duchowości człowieka i jego dziedzictwa?

Kultura po wiejsku

W gminie Jakubów / Kultura po wiejsku

Gmina Jakubów, mimo że niebogata i bez domu kultury, ma możliwości do działania na polu dziedzictwa swych ojców. W ciągu ostatnich lat zaczęto coraz częściej i głośniej prowadzić działalność kulturalną, choć może jeszcze nieśmiało przy okazji mniejszych i większych świąt. Doszło do tego przede wszystkim dzięki przemianom mentalnym i rodzącej się potrzebie wykreowania własnego rodzimego stylu życia.
Dzięki temu na stałe do kalendarza wpisały się festyny gminne oraz kiermasze, podczas których mieszkańcy mogą zaprezentować swój dorobek artystyczny. Nie brakuje wówczas występów miejscowych grup wokalnych czy tanecznych. Stoiska zaś kuszą aromatem wiejskich potraw, domowych wyrobów i nalewek gminnych gospodyń. Wśród specjałów kulinarnych znaleźć można także ozdoby wykonane ręcznie ze słomy, wikliny czy mistrzowskie hafty. Istotnym elementem tego typu imprez jest stała grupa pań pod nazwą „Wrzos”, która od lat kultywuje folklorystyczne tradycje regionu.
Ważną rolę w działalności kulturalnej Jakubowa odgrywa gminna biblioteka publiczna istniejąca od 1945 roku. Dziś działa ona niezwykle aktywnie, przyjmując na siebie większość zadań domu kultury. Nie tylko dąży ona do upowszechniania czytelnictwa, ale także prowadzi działalność informacyjną i gromadzi dokumenty życia społecznego. Przy bibliotece działa Gminne Centrum Informacji. W obu punktach mieszkańcy mogą korzystać ze sprzętu komputerowego z dostępem do internetu. Dodatkowo do ich dyspozycji jest najnowszy sprzęt drukująco-faksująco-kopiujący wart kilka tysięcy złoty, który uzyskano dzięki udziałowi w programie rozwoju bibliotek.
Ponadto placówka ta zajmuje się redagowaniem i publikacją gminnych kwartalników, broszur informacyjnych, plakatów i zaproszeń. Wśród nich wydawany jest także zbiór wierszy powstających na specjalnych warsztatach literackich. Odbywają się one kilka razy w roku pod czujnym okiem poetki Stanisławy Gujskiej. Pomaga ona młodym początkującym lirykom fachowo rzeźbić utwory. Z podobnych spotkań zaplanowano w czerwcu wizytę w bibliotece Wiesława Drabika – autora książek dla dzieci. Oczywiście odbywają się tu także spotkania z czytelnikami, kursy literackie, plastyczne, głośne czytania oraz konkursy recytatorskie.
Dla zachowania tradycji i autentyczności wiejskiej w gminie istnieje Izba Pamięci Regionalnej. Powstała ona jeszcze w dawnej szkole w Ludwinowie, dziś zaś znajduje się w zespole szkół w Jakubowie. Izba została podzielona na dwie części: domową z przyrządami typu kijanka, tara, maselnica, kołowrotek, niecka oraz gospodarczą, gdzie znajdują się cepy, sierp, kosa itp. Można tu obejrzeć także łuski pocisków i hełm z II wojny światowej oraz stare obrazy święte. Izba gromadzi także stare kroniki szkolne, rękopisy, kilkuwieczne wydania książek, jak np. Encyklopedia Powszechna S. Orgelbranda (tom IX) z 1884 roku.
Gmina Jakubów to zbiór małych wsi, być może dlatego nigdy nie powołano tu domu kultury, bo już z samej nazwy brzmi on na tyle patetycznie, że „gdzie byśmy mieli się tu tym zajmować”. Mimo to coś się tu dzieje, są grupy, które dążą do zachowania tradycji. Warto by pomyśleć o jednej instytucji, która nie tylko stałaby na straży zachowania dziedzictwa kulturowego, ale rozpowszechniałaby je i pogłębiała.

Numer: 2010 16   Autor: Paulina Piotrowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *