W stolicy Krakowskie Przedmieście oraz pobliskie ulice zabłysły tysiącami zniczy na znak utraconego życia i pamięci. Przyszli tam nie tylko Warszawiacy, z plecakami przybyli Polacy z innych części kraju, ale także słychać było wiele języków innych narodowości. Nikt nigdzie się nie spieszył. Każdy trwał na czuwaniu i modlitwie. Także i mieszkańcy naszego powiatu oddali cześć poległym…
Czują żałobę

W całym powiecie instytucje państwowe obniżyły flagi do połowy masztu lub wywiesiły je z czarnymi kirami. Bez żadnego odgórnego przykazu zrobili to także mieszkańcy. Biało-czerwonych barw pojawiło się więcej niż w święta narodowe, a wszystkie z czarną wstążką. Takie żałobne tasiemki przywiązali do anten swoich samochodów także kierowcy, oddając w ten sposób hołd tragicznie zmarłym. Odwołano wszelkie imprezy kulturalne w tym koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” oraz okrojono niektóre, tj. uroczystości katyńskie w Jakubowie i Mińsku Mazowieckim. Ponadto, w Domu Kultury w Okuniewie i mińskim MDK wyłożone zostały księgi kondolencyjne, do których można się wpisywać przez cały czas trwania żałoby.
W niedzielne południe (11 kwietnia) we wszystkich miejscowościach powiatu, jak w całym kraju, rozbrzmiały syreny i dzwony kościelne - znak do dwuminutowej chwili zadumy i ciszy w hołdzie zabitym.
Tego samego dnia w Cegłowie, po mszach świętych odprawionych w obydwu kościołach, licznie zebrani mieszkańcy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie wartę pełnili miejscowi strażacy. Modlitwy za tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej odmówili: ks. Grzegorz Kocięcki i kapłan Grzegorz Dróżdż. Kwiaty, w imieniu całej społeczności, złożyły: przewodnicząca rady gminy Teodora Wójcik i sekretarz gminy Kinga Łoniewska. Wójt Krzysztof Miklaszewski i wszyscy zebrani w ciszy i zadumie oddali hołd ofiarom w Smoleńsku i zapalili znicz pod pomnikiem, który dla cegłowian jest miejscem i symbolem walk niepodległościowych. W Mrozach natomiast podczas głównej mszy świętej, ks. proboszcz Eugeniusz Jankowski poświęcił homilię pamięci ofiar katastrofy.
W takich chwilach, zawsze pojawia się jedno pytanie - Dlaczego? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Pozostaje nam teraz modlitwa i wiara, że to wydarzenie miało swój sens i znaczenie - powiedział ks. Jankowski. Msze święte w intencji ofiar wypadku samolotowego w lesie smoleńskim odbędą się także w Mińsku Mazowieckim i Wólce Mińskiej. 14 kwietnia o godz. 18.00 w mińskiej kaplicy pw. Św. Michała Archanioła odprawiona zostanie msza z udziałem wojska, zaś 16 kwietnia o godz. 9.00 odbędą się uroczystości w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Wólce Mińskiej.
Jeszcze o 15.00 w niedzielę zorganizowano specjalną mszę żałobną, pamięci członków tragicznego lotu. Poniedziałkowe lekcje w powiatowych szkołach zaczęły się, jak wszędzie od minuty ciszy, zorganizowane zostały również pamiątkowe apele żałobne.
Łagodny usposobieniem, lecz hardy duchem Lech Kaczyński miał wizję Polski silnej, odważnej, niezależnej, niepochylającej się przed innymi państwami. Wyruszył do Katynia, by otwarcie nazwać zbrodnię tam dokonaną i przywrócić godność zamordowanym tam Polakom. W dniach żałoby pochylmy głowy i oddajmy cześć jemu, jego małżonce, posłom, senatorom, dowódcom wojska, urzędnikom i załodze rządowego TU-154M.
Numer: 2010 16 Autor: (jk, dag, mg)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ