Masz prawo

Kiedy staje się jasne, że małżeństwa nie da się uratować, a dalsze bycie razem byłoby tylko pozbawionym perspektyw przymusem, logicznym rozwiązaniem pozostaje rozwód

Intymny pozew

Choć decyzja o wspólnym życiu bądź rozstaniu z określoną osobą wydaje się czymś bardzo osobistym, to jednak sprawa rozwodowa wymaga, by do tej intymnej relacji włączył się sąd. Na pewno nie będzie to miłe przeżycie, ale jeśli nie ma innego wyjścia, trzeba z tą niedogodnością się zmierzyć.

Aby doprowadzić do sprawy rozwodowej, trzeba napisać pozew. Można go złożyć zarówno na specjalnym druku, jak i przygotować samodzielnie w formie podania. Miejscem jego składania nie będzie, niestety sąd rejonowy, ale wojewódzki (a konkretnie jego wydział cywilny), co oznacza, że im dalej od miasta wojewódzkiego mieszkamy, tym większy trud będziemy musieli sobie zadać, by doprowadzić do małżeńskiego rozstania.
W pozwie należy określić, kto jest powodem (osoba składająca pismo), a kto pozwanym (małżonek). Należy też wskazać aktualne miejsca zamieszkania obojga. W pozwie należy również określić swoje oczekiwania względem sądu - tzn. jakiego wyroku oczekujemy. W wypadku rozwodu trzeba napisać, czy oczekujemy rozwodu bez orzekania o winie, z orzeczeniem o winie obydwu stron, czy też z orzeczeniem winy małżonka. W piśmie procesowym można zamieścić również więcej wniosków. Można np. wyrazić życzenia odnośnie tego, jak chcielibyśmy rozwiązać sprawę władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów oraz jakich świadków chcemy powołać. Pozew można będzie modyfikować nawet wtedy, gdy sprawa będzie się już toczyła. Prawo to przysługuje aż do momentu uprawomocnienia się wyroku. Jednak już w momencie jego składania, pozew powinien być odpowiednio uzasadniony. Należy więc określić, dlaczego domagamy się rozwodu oraz podać przynajmniej podstawowe informacje na temat dzieci (liczba, wiek).
W uzasadnieniu można wskazać na konkretne fakty i przytoczyć opisy sytuacji, które uważamy za przemawiające na korzyść rozwodu. Pod pozwem należy się podpisać, a jako załączniki dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa, zaświadczenie o wysokości zarobków (lub o posiadaniu statusu bezrobotnego) oraz skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci pochodzących z tego małżeństwa. Pozew składa się w trzech egzemplarzach (wraz z kserokopiami załączników). Jeden należy zostawić sobie (po uzyskaniu pieczątki sądu), drugi sąd wyśle małżonkowi, a trzeci pozostanie w sądzie. Opłata sądowa za złożenie pozwu będzie uzależniona od wysokości zarobków, ale można również wnioskować o zwolnienie z kosztów. Wówczas do pozwu należy dołączyć odpowiedni wniosek. Można także wnioskować o przyznanie adwokata z urzędu. Jeśli sąd dopatrzy się w piśmie procesowym braków, wówczas poprosi o ich poprawienie, nie należy więc bać się nieznajomości procedur.

Numer: 2005 37   Autor: (mp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *