Żeby przed świętami zobaczyć naprawdę piękne palmy, trzeba jechać do kurpiowskich Łysych. Mińszczanie nie znoszący takich eskapad muszą się zadowolić stroikami na wielkanocny stół, które dzięki konkursowi MDK pojawiają się co roku w pałacu Dernałowiczów. Niestety, są tylko do podziwiania...
Dziwy bezcenne

Młodzi plastycy mieli ponad miesiąc na przygotowanie swoich prac konkursowych, które w środę 25 marca wystawiono w pałacowym holu. Wpłynęło prawie 400 prac, w tym połowa z kategorii klas 0-III, o 50 mniej spośród podstawowych starszaków i 40 prac od gimnazjalistów.
Jury z Michałem Skrzyńskim, Violettą Izdebską i Wojciechem Cichoniem miało co robić przez kilka dni, by rozróżnić nie tylko co oryginalne i piękne, ale też samodzielne. Jak zaznaczyła dyrektor Markowska (też plastyczka) wprawne oczy arbitrów natychmiast rozpoznają pomoc dorosłego, więc lepiej z niej zrezygnować.
Co innego pomysły, a te oscylowały głównie wokół wielkanocnej symboliki – pisanek, zajączków, bocianów, dopiero co wylęgłych kurcząt, gniazd domowych i dzikich oraz budzącej się do życia przyrody. Oczywiście, w nowych plastycznych aranżacjach i korelacjach znaczeniowych.
Taką inwencją popisała się gimnazjalistka z Siennicy – Iwona Osica, która u jurorów otrzymała trzecie miejsce, a od naszej redakcji specjalną nagrodę za pracę łączącą jajo – symbol życia, które zawiesiła pod mazowiecką wierzbę kojarzoną jednoznacznie z Chopinem i jego muzyką. Zdaniem komisji lepszą pracę wykonały jednak Daria Uchman z GM w Cegłowie i Patrycja Skolimowska z Macierzanki. Wśród wyróżnionych znalazły się ozdoby Izabeli Kondelewicz z Wielgolasu, Agnieszki Rojek z Jeruzala, Agnieszki Kwiatkowskiej z GM-3 oraz Joanny Rybak z Macierzanki.
Wśród starszych klas szkół podstawowych konkurs zdominowały podopieczne Ewy Olszewskiej z Niedziałki. Wygrała Milena Szymanowska przed Olgą Gudkowską, a trzecie miejsce jury przyznało Radkowi Kuźmie z Ładzynia. Aż pięć wyróżnień to prace Klaudii Dorosz z Szóstki, Patrycji Rogowskiej z Dębego Wielkiego Małego, Pauli Radzio z SP w Dobrem, Marii Tuszyńskiej z SP-6 i Dominiki Cichosz z Dąbrówki.
Szczególnie narażeni na pomoc dorosłych są najmłodsi, ale w tym roku nie było tak źle. A najlepiej w Wielgolesie, gdzie pod okiem Hanny Zawadki wykluły się zwycięskie ozdoby Dawida Flisa i Filipa Stosia. Na stroikowy brąz zasłużyła Paulina Pachnik z Kałuszyna, a na wyróżnienia – Zuzia Zych z PM-5, Dominika Kopczyńska z SP w Wiśniewie, Andrzej Mielec z Dąbrówki, Klaudia Ziemnicka z SP w Pustelniku, kolejna wielgolasianka Karolina Stosio oraz Ola Wierzbowicz z PM-1 w Mińsku.
Wystawione w holu MDK prace już obejrzało wiele osób, w tym przechodzący spacerowicze, czytelnicy biblioteki i goście restauracji. To nie koniec, bo jest zapewnienie dyrekcji, że ekspozycja będzie czynna do samej Wielkanocy, a nawet po świętach.
Szkoda tylko, że konkursu o takiej frekwencji nie połączono z kiermaszem, który pozwalałby cieszyć się małym artystom nie tylko z dyplomów i nagród MDK. A może i sam dom kultury chciałby podreperować swój mizerny budżet, by nie kasować biletów na spotkania z gwiazdami.
Numer: 2010 14 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ