Powiat eliminacji
Udział w warsztatach prowadzonych przez zawodowców – to marzenie każdego aktora i recytatora amatora. Pragnienie to łatwo można spełnić. Wystarczy wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i wykazać się talentem. Chociaż tego typu konkursy dla starszych nie są popularne, to w powiecie mińskim marzycieli o oklaskach i laurach nie brakowało
Słowne potyczki
W środę 24 marca w mińskim MDK odbyły się eliminacje do 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, skierowanego do osób starszych i uczących się w szkołach średnich. Do walki o udział w etapie rejonowym przystąpiło 13 uczestników, prezentując się w jednej z dwóch kategorii - turnieju recytatorskim lub turnieju Wywiedzione Ze Słowa.
Podczas gdy pierwsza nazwa jest całkowicie zrozumiała, to druga stwarza pewne wątpliwości. Organizatorzy zwracają uwagę na fakt, iż proponowane uczestnikom formy prezentacji talentu stały się niewystarczające, dlatego też do 3 stałych kategorii dodali tę intrygującą, ale bardzo przydatną. Nie zawsze prezentowany utwór jest czystą recytacją czy teatrem albo zwykłym śpiewem. Czasem formy te łączą się, co zrodziło potrzebę stworzenia nowej kategorii.
W turnieju recytatorskim wzięło udział 7 uczestników, głównie ze ZSE i ZS im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku, ale też z ZS w Mrozach i ZSA w Janowie. W prezentowanym przez nich repertuarze nie zabrakło znanych poetów i wieszczów: Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej, Henryka Sienkiewicza i Czesława Miłosza. W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się Paweł Parchomenko – uczeń mińskiego Ekonoma. Zaprezentował on wiersze „Confiteor” Lechonia i „Ocalony” Różewicza oraz fragment „Opisu obyczajów za panowania Augusta III” autorstwa Jędrzeja Kitowicza.
Do turnieju Wywiedzione Ze Słowa stanęło 6 uczestników - wszyscy z ZSA w Janowie. Przedstawili oni fragmenty twórczości: Fiodora Dostojewskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Stanisława Barańczaka, Wisławy Szymborskiej, Edwarda Stachury oraz Mariana Hemara. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się Kamil Fronc, prezentujący fragmenty „Zbrodni i kary” Dostojewskiego oraz Aneta Reda, która przedstawiła „Dialog duszy z ciałem” Barańczaka. Laureatów wybrała komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Lewczyńska, Monika Pszkit oraz Daniel Niedźwiedzki.
Nam pozostaje mieć tylko nadzieję, że wybrani w eliminacjach przyszli artyści przejdą przez etap rejonowy i będą reprezentować nasz powiat w maju na stopniu wojewódzkim, a potem może nawet w czerwcu w finale.
Numer: 2010 14 Autor: (jk)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ