W Cegłowie

Święto Teatru ustanowione zostało w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. W Cegłowie święto teatru trwało 3 dni

Kurtyna z aniołami

W Cegłowie / Kurtyna  z aniołami

W piątek biblioteka publiczna i szkoła w Cegłowie zorganizowały II Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych, w którym uczestniczyło 120 uczniów z 9 grup teatralnych szkół podstawowych. Młodych aktorów oceniała komisja w składzie: bibliotekarka Joanna Ługowska i instruktorki - Honorata Grudzień oraz Ewa Wąsowska z Kałuszyna. Nagrodę główną otrzymała klasa IIa z Cegłowa. Uczniowie, pod kierunkiem Elżbiety Oleksy zaprezentowali zabawną bajkę „Czerwone kapturki”. Drugie miejsce zdobyła klasa IIIb za spektakl „Najlepiej razem” przygotowany przez Agnieszkę Szyszkowską. Natomiast sztuka o tematyce współczesnej „Znaczek” uzyskała trzecie miejsce, a przygotowała ją Anna Luba z klasą Vb. Nagrodę za największy talent aktorski zdobyła Weronika Uścińska z klasy IIIb, która najbardziej swobodnie i dynamicznie zagrała Kaczkę Dziwaczkę Jana Brzechwy.
W poniedziałek nagrody wszystkim laureatom wręczył wójt, Krzysztof Miklaszewski. Odbył się finał, czyli występ laureatów oraz gimnazjalistów. Polonistka Jolanta Różycka napisała scenariusz i wyreżyserowała powieść Doroty Terakowskiej „Tam, gdzie spadają Anioły”. Zobaczyliśmy rodzinę, w której ojciec jest zafascynowany światem naukowym, wirtualnym, a matka artystką zatopioną w swoich myślach. Ich córka Ewa, pewnego dnia jest świadkiem dziwnej sceny rozgrywającej się na niebie. Obserwuje walkę białych i czarnych postaci ze skrzydłami. Jedna z tych istot zostaje pokonana i spada w gąszcz pobliskiego lasu. Jest to jej Anioł Stróż. Los Ewy jest metaforą losu człowieka - konfliktu dobra ze złem, walki marzeń z szarą rzeczywistością, cierpienia i radości. I pytanie - co musi się zdarzyć (choroba, wypadek) abyśmy zmienili swoje postępowanie?
Przedstawienie alegorycznej opowieści bardzo się spodobało również aktorce, Eli Romanowskiej, którą zaprosiła biblioteka publiczna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu gra w teatrach oraz wielu serialach, ale największą popularność przyniosła jej rola sklepowej Joli z serialu „Ranczo”. Przed występem aktorki, publiczność obejrzała fragment sceny z serialu, czyli piosenkę w wykonaniu Joli i Pietrka, a sama aktorka zdradziła, że w szkole unikała występów na scenie, bo planowała studiować prawo. Jednak za namową babci, jeszcze jako licealistka, zgłosiła się na casting do musicalu w Szczecinie. I wygrała. Teraz też, jak inni aktorzy, uczestniczy w castingach..
Dla najmłodszych mieszkańców biblioteka zaprosiła warszawski teatr „Wariacja”. Przedstawił on baśń J. Ch. Andersena „Słowik”, którą obejrzało pond 150 dzieci z całej gminy. W pięknej scenerii Chin, z muzyką Igora Strawińskiego, rozegrała się muzyczna historia. Dzieci przekonały się, jaki wpływ ma muzyka na ludzi i że bez niej nie da się dobrze żyć.

Numer: 2010 14   Autor: Danuta Grzegorczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *