Siennica ze Starą Wsią

Osada Siennica w powiecie mińskim to dawna miejscowość miejska o przeszło 480-letniej tradycji. W ostatnim czasie, w wyniku przyłączenia sąsiedniego sołectwa Stara Wieś, obszar jej powiększył się do 1178 ha. Obecnie zamieszkiwana jest przez blisko 2 tysiące mieszkańców

W stronę miasta

Siennica ze Starą Wsią / W stronę miasta

Pierwsze wzmianki historyczne o Siennicy jako wsi „Sienica” pochodzą z początku XV wieku. Prawa miejskie otrzymała w 1526 roku od księżnej mazowieckiej Anny jako miasto Janów. Nazwa ta długo nie utrzymywała się i wkrótce zastąpiono ją nazwą Siennica. W latach 1749 – 1760 wybudowano tutaj klasztor i kościół oo. Reformatów. Po Powstaniu Styczniowym, w wyniku represji, car skasował klasztor w 1864 roku, a Siennicy w 1869 roku odebrano prawa miejskie. Po 1939 roku kościół poreformacki stał się kościołem parafialnym.
Po likwidacji klasztoru, prowadzone były tu kursy nauczycielskie, przekształcone z czasem w carskie seminarium nauczycielskie. Szkoła ta, założona w celu intensywniejszej rusyfikacji ludności polskiej, stała się jednak ośrodkiem walki o wolną Polskę. Na uwagę zasługuje fakt, że w latach 1815 – 1839 była ona stolicą powiatu siennickiego.
Dużą rolę w podtrzymywaniu tradycji szkolnych spełnia Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich, któremu prezesuje aktualnie Jerzy Smoliński. Dużym znaczeniem były dożynki diecezjalne obchodzone w Siennicy w roku 2005 oraz 2006 kiedy został ufundowany, a poświęcony przez ks. abp. Leszka Głódzia pomnik 480-lecia miejscowości. Trzeba tu podkreślić duże zasługi wójta gminy Grzegorza Zielińskiego i przewodniczącego rady gminy Jacka Zwierza.
Po uroczystościach jubileuszowych, wśród miejscowych radnych i działaczy społecznych, powstała myśl o powiększeniu obszaru osady Siennica poprzez przyłączenie sąsiedzkiego sołectwa Stara Wieś. Odpowiednie uchwały rady gminy i konsultacje mieszkańców obydwóch miejscowości trafiły do Ministerstwa Administracji, które przychyliło się do wniosku gminy. W ten sposób Stara Wieś przestała w 2009 roku istnieć, a obszar jej wszedł do osady Siennica wzbogacając ją o 643 ha i około 800 mieszkańców. Obecnie osada Siennica postanowieniem rady gminy podzielona została na 3 sołectwa w tym jedno sołectwo stanowić będzie obszar dawnej Starej Wsi. Czy Siennica w przyszłości powróci do miejskości, trudno przewidzieć. Tymczasem szybko się urbanizuje, a ludności przybywa.

Numer: 2010 13   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *