Ułańska tradycja nad Srebrną

Powstałe w 1989 roku Towarzystwo Pamięci  7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim zorganizowało w 89. rocznicę udekorowania sztandaru 7 PUL Orderem Virtuti Militari okolicznościowe uroczystości, połączone z inscenizacją tego wydarzenia

Powrót Piłsudskiego

Ułańska tradycja nad Srebrną / Powrót Piłsudskiego

Geneza 7 PUL wywodzi się z 1 pułku Legionów Polskich mjr Władysława Byliny-Prażmowskiego. Już 7 listopada 1918 roku major Prażmowski ustalił dla nowo formowanej jednostki kawalerii w Lublinie nazwę 3 pułk ułanów, zmienioną 30 grudnia rozkazem szefa Sztabu Generalnego na 7 pułk ułanów. Od 4 marca 1920 roku pułk przyjął nazwę „7 Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego”. W kampanii niepodległościowej w latach 1918-1920 pułk wsławił się bohaterstwem w walce z oddziałami ukraińskimi, litewskimi i nawałą bolszewicką. Około stu ułanów pułku otrzymało ordery Virtuti Militari, w tym dowódca pułku mjr Zygmunt Piasecki.
Po ustaniu wojny 7 PUL został ulokowany w Kraśniku. Tutaj 23 marca 1921 roku marszałek Józef Piłsudski udekorował sztandar pułku orderem Virtuti Militari za „wytrwałość w dobrej i złej doli”. Odtąd świętem pułku każdego roku stał się 23 marca. W czerwcu 1921 roku 7 PUL marszem konnym przybył do stałego garnizonu w Mińsku Mazowieckim. Oprócz ćwiczeń i doskonalenia kunsztu bojowego dowództwo dbało o jedność wojska ze społeczeństwem. Wielką popularnością cieszyły się defilady wojskowe, przemarsze przez miasto, udziały ułanów w procesjach Bożego Ciała czy rezurekcjach.
W kampanii wrześniowej pułk do boju poprowadził dowódca ppłk Marian Skrzynecki. Sztandar pułku ukryty w ziemi, w okolicach Wielgolasu koło Latowicza, przetrwał wojnę i znajduje się w Muzeum Wojskowym w Warszawie. Po kampanii wrześniowej 7 PUL został odtworzony w konspiracji jako pułk „Jeleń” oraz w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Tegoroczne uroczystości Święta Pułkowego miały miejsce 21 marca i rozpoczęły się uroczystą sumą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Celebrantem Mszy Świętej był ksiądz dziekan Dariusz Walicki, który także wygłosił okolicznościowe kazanie. We Mszy Świętej uczestniczył oddział historyczny ułanów w mundurach z pocztem sztandarowym, władze Mińska z burmistrzem Zbigniewem Grzesiakiem na czele oraz mieszkańcy miasta. Pieśni liturgiczne i narodowe wykonał chór Radość III wieku pod kierownictwem Jolanty Kowalczyk. Prezes Towarzystwa Pamięci 7 PUL Andrzej Osiński zaprosił wszystkich na inscenizację dekoracji sztandaru pułkowego orderem Virtuti Militari przed Pomnikiem Niepodległości. Z udziałem orkiestry miejskiej przemaszerowano na miejsce inscenizacji. Tutaj, przy dużym udziale społeczeństwa wszystko odbyło się w iście wojskowym ordynku. Marszałek Józef Piłsudski przyjął raport od dowódcy, zrobił przegląd oddziału wojskowego i udekorował kopie sztandaru, będącego własnością Muzeum Ziemi Mińskiej, orderem Virtuti Militari. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się znakomicie Janusz Kuligowski – historyk i działacz TPMM. W roli generała Kazimierza Sosnkowskiego wystąpił Jerzy Konowrocki. Pod Pomnikiem Niepodległości zostały złożone wiązanki kwiatów. Później chętni, zwłaszcza osobistości i działacze społeczni, mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć pamiątkowych z „marszałkiem Kuligowskim” w mundurze. Dużą pomocą w organizacji uroczystości i spektaklu historycznego były druhny z 14 DH z Ptaków wraz ze swoim szefem Zbigniewem Nowosielskim.
Była także okazja zwiedzenia koszarów 7 PUL oraz grobu „Kasztanki” – ulubionej klaczy Józefa Piłsudskiego, który znajduje się naprzeciwko budynku dowództwa pułku. Uroczystości zakończyło spotkanie organizatorów i  aproszonych gości w kasynie wojskowym.

Numer: 2010 13   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *