Powiat oświatowy

Czy młodzież ma szansę zdobycia ciekawego zawodu i dodatkowych kwalifikacji? Właśnie Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim realizuje rozpoczęty 1 września 2009 r. projekt unijny ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego spełniający te cele. Wartość projektu to ponad 1,5 mln zł (w tym ok. 200 tys. zł z powiatu mińskiego), a jego finał planowany jest dopiero 30 września 2013 roku

Unia w Mechaniku

Powiat oświatowy / Unia w Mechaniku

Jest to kolejny projekt podnoszenia atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, w którym uczestniczy miński Mechanik, ale pierwszy realizowany samodzielnie i jeden z największych projektów realizowanych w powiecie mińskim. Prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2008 roku, kiedy to grono nauczycieli pod przewodnictwem dyrektora Tomasza Płochockiego rozpoczęło działania, w celu pozyskania środków unijnych. W skład zespołu wchodzili m.in. Bogdan Chrupek, Andrzej Wiśniewski, Maciej Mazanka, Leszek Radomski, Danuta Rogalska i Leszek Dmochowski, a ostateczną wersję wniosku opracowała Małgorzata Malesa-Gdula. Pomysł pozyskania środków unijnych wsparł finansowo zarząd powiatu przy pomocy wydziału oświaty i promocji mińskiego starostwa. Nie było więc przeszkód do złożenia wniosku o dofinansowanie w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, gdzie przeszedł pozytywną weryfikację formalną i merytoryczną. Umowa została podpisana 18 sierpnia 2009 r.
W ramach projektu w szkole powstały dwie pracownie - komputerowa z 15 zestawami komputerowymi oraz dwoma routerami, w której prowadzone są bezpłatne zajęcia pozalekcyjne z projektowania i administrowania sieciami komputerowymi LAN dla uczniów technikum o profilu elektronik, teleinformatyk i informatyk. Mechanik ma też pracownię samochodowo-edukacyjną z nowoczesnym sprzętem dla techników i mechaników pojazdów samochodowych.
Dodatkowo 2 pracownie komputerowe i 3 pracownie specjalistyczne przedmiotów zawodowych zostały wyposażone w tablice interaktywne i rzutniki multimedialne, znacznie ułatwiające nowoczesny proces kształcenia. W pracowniach tych zainstalowano również program LabView przydatny w nauczaniu fizyki, przedmiotów zawodowych - mechanicznych i elektronicznych.
Został też zakupiony program Cabri 3D na nieograniczoną ilość stanowisk w szkole, wykorzystywany do wspomagania nauczania matematyki, zwłaszcza geometrii.
W projekcie zaplanowano przeprowadzenie bezpłatnych kursów dla uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Będzie kurs prawa jazdy kategorii B i C, kurs spawania i operatorów wózków podnośnikowych, spalinowych i akumulatorowych.
Szkoła planuje udział w kolejnych projektach unijnych w obszarze podnoszenia atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego oraz doposażenia zaplecza zawodowego i dydaktycznego.

Numer: 2010 13   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *