Powiat oświatowy
Właśnie Rzeczpospolita i Perspektywy ogłosiły wyniki ogólnopolskiego rankingu blisko 8.300 szkół ponadgimnazjalnych. Wyróżniono prawie 500 szkół, a wśród nich jedyną z powiatu mińskiego – Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej, które uplasowało się na początku trzeciej setki
Piękna olimpijka

Macierzanka pierwszy raz znalazła się w rankingu przed ośmioma laty, a od 2004 roku zagościła w nim na stałe. W bieżącym roku szkolnym uplasowała się na 229 miejscu krajowej listy i 26 w województwie mazowieckim czyli w połowie stawki. Najwyższą dotąd 110 lokatę w kraju i 16 w województwie mazowieckim szkoła osiągnęła w roku 2006.
Ażeby znaleźć się wśród szkół wyróżnionych trzeba spełnić następujące kryterium - mieć co najmniej dwójkę finalistów centralnego etapu jednej z olimpiad umieszczonych w wykazie ogłoszonym przez kapitułę. Na miejsce szkoły w rankingu ma także wpływ liczba uczniów w danym roku, a także liczba olimpiad, w której uczniowie osiągają sukces. Laureaci olimpiad to także dodatkowe punkty.
Na tegoroczny sukces Macierzanki zapracowała trójka finalistów. To Agata Kołodziejczyk uczennica Anny Sidorowicz i Grzegorza Gańko z klasy III A - finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Także Sylwia Klukowska podopieczna siostry Klaudii z klasy II E – finalistka Olimpiady Teologii Katolickiej oraz Norbet Ryciak, uczeń Elżbiety Nowak z klasy III F – finalista Olimpiady Wiedzy Technicznej.
Laureaci są efektem udziału dużo większej grupy uczniów w wielu różnych olimpiadach. Co roku do rozgrywek na szczeblu szkolnym w kilkunastu olimpiadach przystępuje około stu uczniów, do etapu okręgowego najczęściej dochodzi kilkunastu, a finalistami zostaje już tylko kilka osób.
Atutem szkoły jest także to, iż uczniowie biorą udział w wielu różnych olimpiadach, a za każdym sukcesem uzdolnionych wychowanków stoją nauczyciele przygotowujący większą grupę młodzieży.
– Jednorazowy udział w rankingu może się przytrafić każdej szkole, ale systematyczny sukces to nie przypadek a wynik zdobywania doświadczeń i wypracowanie metod pracy z uczniem zdolnym przez wielu nauczycieli. To także upowszechnianie informacji o olimpiadach i motywowanie nauczycieli i uczniów do dodatkowej pracy – twierdzi dyrektorka Macierzanki, Jadwiga Ostrowska-Dźwigała. I przypomina, że sukces w olimpiadach przekłada się na uzyskanie najwyższych ocen na świadectwie, zwolnienie z egzaminu maturalnego i ułatwiony dostęp na wybrane kierunki studiów.
Właśnie przed maturzystami targi uczelni, a przed gimnazjalistami - giełda szkół średnich zaplanowana na 16 kwietnia prawdopodobnie w... Siennicy. Na rok szkolny 2010/11 w Macierzance większych zmian nie będzie, ale w innych szkołach – owszem. Najciekawsze to oddział dwujęzyczny i klasa integracyjna przy Budowlanej, technik elektryk w Mechaniku oraz technik obsługi turystycznej i ochrony środowiska w Siennicy. To kolejna proba ratowania najstarszej szkoły w powiecie mińskim.
Numer: 2010 12 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ