W Halinowie

Na grudniowej sesji Rady Miejskiej w Halinowie dyrektor Zakładu Komunalnego Małgorzata Komuda-Ołowska omówiła szczegółowo sprawozdanie z działalności zakładu. Zajmuje się on głównie uzdatnianiem i zaopatrywaniem mieszkańców gminy w wodę pitną oraz odbieraniem i oczyszczaniem ścieków sanitarnych. A te zdrożeją od 1 kwietnia 2010 roku przeciętnie o 5%.

Woda w górę

W Halinowie / Woda w górę

Bazę ZK tworzą stacje uzdatniania wody w Mrowiskach, Okuniewie i Wielgolesie Duchnowskim oraz oczyszczalnia ścieków w Długiej Kościelnej. Długość wodociągowej sieci rozdzielczej wynosi ok. 150 km, a sanitarnej ok. 40 km. Gmina jest w około 90% zwodociągowana, a około 40% mieszkańców korzysta z kanalizacji. Z usług zakładu korzysta 4.500 odbiorców wody komunalnej i ścieków. Obecnie, dla usprawnienia usług wprowadzany jest radiowy system odczytu wodomierzy oraz monitoring sieci kanalizacyjnej.
W dyskusji nad sprawozdaniem radny Marcin Pietrusiński proponował, by zgodnie z nazwą zakład komunalny zajął się także utrzymaniem czystości w gminie. Na pytania radnego Jana Stankiewicza o problemy zakładu, dyrektor ZK powiedziała, że oprócz potrzeby rozbudowy sieci niezbędny jest także jej remont. Z uwagi na ograniczone środki finansowe zakład nie jest w stanie sprostać wszystkim potrzebom. Radny Henryk Foryś zwrócił uwagę, że w czasie pożaru w Koniku Nowym straż nie mogła otworzyć żadnego z hydrantów. Burmistrz Jolanta Damasiewicz stwierdziła, że jest porozumienie w tej sprawie między gminą, strażą pożarną i zakładem komunalnym, łącznie z załączoną mapą hydrantów. Dyrektor zapewniła, że w miarę możliwości finansowych hydranty są wymieniane na nowe. Obiecała, że każda jednostka osadnicza będzie miała jeden nowy hydrant o podwyższonych standardach jakościowych za około 1700 zł, a nie za 400 zł. Wzrastające ceny usług energii i paliw, a przy tym potrzeba bieżących remontów urządzeń i kanalizacji powoduje konieczność podwyższenia cen usług w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków. Według Komudy - Ołowskiej 5% podwyżka jest bardzo wyważona. Nowa cena 1 m3 wody wraz z 7% podatkiem VAT dla potrzeb bytowych i usługowych wynosi 2,41 zł/ m3. Natomiast cena za odprowadzanie ścieków 4,70zł/m3. Do tego dochodzą jeszcze miesięczne opłaty abonamentowe, a dla ścieków przemysłowych ewentualne opłaty przekroczeniowe. Stawka opłaty przyłączeniowej wzrasta do 191,54zł, natomiast cena ścieków dowożonych spada o ok. 40%.
Dyrektor ZK wyjaśniła także straty wody komunalnej. Obecnie są one małe (w granicach 10%), natomiast norma wynosi do 20%.

Numer: 2010 11   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *