Jak co roku granie orkiestry słyszała cała Polska i skupiska Polonii. Do chóru Owsiaka dołączyły w tym roku cztery miejscowości powiatu mińskiego - Mińsk, Stanisławów, Kałuszyn i Mrozy

Powiatowe granie

Mińskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dowodził Sebastian Kowalczyk. Darczyńcami byli: Adam Wiącek „Partner” (1000 zł) i Konstanty Król „Konstans” (500 zł). WOŚP wsparli także: piekarnie Gromulskiego i Kucia, „Minwar”, „Ekler”, „Ikar”, bar „Regina”, sklepy A. Obłozy z Huty Mińskiej, „Metro”, „Pajda” „Lux”, J. Kurek oraz właściciele „Światowidu”. Orkiestra zagrała w tym roku w kinie, bo organizatorom nie udało się zdobyć pieniędzy na scenę, żeby urządzić koncert plenerowy. Brak informacji, a także niedogodna pora spowodowały, że Vadhus, Kwiaty, Strefa G2 i Przystań Zagubionych Marzeń zagrały przy prawie pustej widowni. Ewelina Osiak i Katarzyna Krusiewicz zlicytowały jedynie kubek za 50, lampkę za 20 i koszulkę za 100 złotych. Najwięcej do puszki zebrał Grzegorz Wyszogrodzki (1.212,89 zł). Pieniądze liczone były w pałacu przez siedmiu nauczycieli Mechanika i trzech z GM-2. Na konto WOŚP wpłynęło z Mińska 25.051,86 zł.
W Stanisławowie zbieranie pieniędzy zaczęło się o godz. 9.00. Wolontariusze wspierani byli przez panią Elę Król, Ewę Żuraw, Ulę Araszkiewicz – główne inicjatorki zorganizowania orkiestry oraz „złotą rączkę” – Zbyszka Ołdaka. W GOK-u oglądaliśmy ciekawe programy artystyczne przygotowane przez dzieciaki z Pustelnika, mini pokaz koła karate oraz słuchaliśmy koncertu orkiestry dętej Adama Kwaśnika. Przeprowadzono licytację gadżetów WOŚP, m.in. koszulki i kubka z jej logo oraz obrazów Sławka Zielińskiego. Wśród darczyńców byli: GS Stanisławów, Robert Zdanowicz, Elżbieta i Krzysztof Muszyńscy, Katarzyna Wielgo, Eugeniusz Kurowski, Edmund Marczak, Jolanta Kossakowska, Wioletta i Mariusz Cieślak, Janusz Sierhej, przedsiębiorstwo odzieżowe Cosmos, Urszula i Kazimierz Komorowscy, Adam Pakuła oraz zakład tworzyw sztucznych Plastan. Wieczorem do tańca stanisławowiaków zagrzewał rodzimy zespół REJS. W tym samym czasie Bogdan Stępień, Stanisław Gawor, Ula Araszkiewicz i Włodzimierz Jachimowicz, z zebranymi pieniędzmi, chlebem (upieczonym przez państwa Komorowskich) oraz transparentem Stanisławów zawitali do studia Dwójki, skąd wszystkich pozdrawiali na żywo. Ogólnie w gminie Stanisławów zebraliśmy 5.100 zł, w tym 600 zł w Pustelniku i 930 zł podczas licytacji.
W Kałuszynie WOŚP grała od godz. 8.00. Na ulice wyszło 90 wolontariuszy (najwięcej - 450 zł zebrał do puszki Jakub Gałęzowski). Sponsorami byli: Bogdan Wróblewski, kałuszyńskie Libella, POSTI, BS i kolektura LOTTO; sklepy: Jerzy Gójski, Zdzisław Truszko, Alicja Chełchowska, EDHAN, „Co słychać?”, Elżbieta Gójska, Krzysztof Chrościcki z Dialmedtrans i Biblioteka Publiczna. Akcji patronowali dyr. szkoły podstawowej, Marek Pachnik i dyr. Domu Kultury, Marian Pełka. O godz. 11.00 na spotkanie z Owsiakiem w TV wyjechało 8 dzieci z nauczycielką Krystyną Raczyńską. Ze sobą zabrali wielkie piernikowe serce i pozdrowienia dla wszystkich przekazane na żywo z telewizji.
Imprezie towarzyszyły różne atrakcje - loterie fantowe, widowisko jasełkowe, pokaz fajerwerków. Odbyła się też licytacja – poszedł m. in. złoty medal olimpijczyka Grzegorza Polkowskiego, a całoroczną prenumeratę tygodnika „Co słychać” wylicytowała dyrektorka biblioteki – podczas której uzyskano kwotę 3.337 zł. Do godziny 21.00 kałuszynian rozgrzewał zespół Wake Up i Nihil Novi. Nad całą akcją czuwał sztab dorosłych wolontariuszy. Łącznie zebrano 12.249,65 zł (plus 500 zł od BS Kałuszyn).
Organizatorem WOŚP w Mrozach była grupa nauczycieli i młodzieży na czele z Marią Prusińską z mroziańskiego zespołu szkół. Uczniowie przez 3 godziny śpiewali, tańczyli oraz przedstawiali spektakle teatralne i bajki. Potem odbyła się dyskoteka i koncerty tutejszych zespołów: Boomslave i Jaskółeczki. Kwestowało 60 wolontariuszy. Do akcji włączyli się też miejscowi właściciele sklepów. Gmina Mrozy zebrała 8.015,48 zł (w tym 448 zł z licytacji), które przekazano na konto fundacji Jurka Owsiaka.

Numer: 2005 03   Autor: isa, syl, dgKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *