Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu naszych czytelników, szukających konkretnych informacji związanych z branżą budowlaną i pokrewnych, doradzamy i pokazujemy najlepsze firmy z powiatu mińskiego i okolic w naszym specjalnym dodatku
Buduj z nami...
Wybór narzędzia do malowania zależy głównie od umiejętności malarza (wałkiem maluje się łatwiej) oraz od gładkości podłoża i pożądanej struktury powierzchni.
Wałkiem czy pędzlem?
Większość obecnie stosowanych farb można nakładać zarówno wałkiem malarskim, jak i pędzlem. Tynki tradycyjne lub strukturalne ze względu na nierówności powierzchni lepiej malować pędzlem, który umożliwia wprowadzenie farby w zagłębienia. Włosie pędzla powoduje też wcieranie farby w podłoże, co zapewnia lepszą jej przyczepność. Jednak malowanie pędzlem na gładkich powierzchniach np. płyt gipsowo-kartonowych czy gładzi gipsowej może powodować powstawanie smug jeżeli użyjemy gęstej farby o małej rozpływalności. Dlatego takie powierzchnie lepiej malować wałkiem, który pozostawia gładką powierzchnię. Zdarza się, że przy słabej przyczepności poprzedniej warstwy lub tynku do podłoża, może nastąpić „nawijanie się” starych powłok w wyniku przyklejenia się ich do przetaczającego się wałka.
Obecnie wielu z nas zastanawia się - własny dom czy mieszkanie? Jednak w ostatnim czasie odpowiedź na to pytanie staje się coraz prostsza.
Własny dom czy mieszkanie?
Wysokie ceny mieszkań, które w wielu miastach sięgają średnio poziomu 7-10 tys. zł za m2, sprawiają że budowa domu staje się dużo tańszą alternatywą pozwalającą na uzyskanie wysokiego standardu życia. Budowa domu to poważne przedsięwzięcie i wiele trudnych decyzji do podjęcia. Oczywiście ważne jest, czy jesteśmy już posiadaczami działki budowlanej. Nawet nie posiadając jeszcze działki warto rozważyć budowę domu. Szczególnie interesującą opcją może być budowa prowadzona tzw. systemem gospodarczym. Mimo, że budowa domu może być korzystniejszą finansowo alternatywą, to jednak rzadko zdarza się, żebyśmy mogli sfinansować całą budowę z własnych oszczędności. Wtedy, najczęściej korzystamy z kredytów hipotecznych. Z tej formy finansowania korzystają nawet osoby, które mogłyby zainwestować w budowę własne, duże oszczędności. Oprocentowanie kredytów jest bardzo konkurencyjne. W zależności od waluty jest to 7-8% dla kredytów w złotówkach i około 4% dla kredytów we frankach szwajcarskich. Stąd czasami bardziej opłaca się nie zachować oszczędności na lokatach lub w innych instrumentach finansowych.
Porównanie cech stropu
Konstrukcja stropowa jest miejscem, w którym bez problemu można ukryć szereg różnych instalacji. Od drobnych (np. kable instalacji alarmowej) do tych większych (centralne odkurzanie, system wentylacji mechanicznej, kanały klimatyzacyjne, system rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka itp.).
Każdą z wymienionych instalacji można bez najmniejszych problemów poprowadzić w płytach kanałowych, gdyż znajdujące się w nich otwory mają średnicę 17-18 cm i nadają się doskonale do tego celu. Warto wiedzieć, że mogą one pełnić rolę wywiewnych przewodów wentylacyjnych bez konieczności wypełnienia ich specjalnymi rurami. W przypadku stropu gęsto-żebrowego najłatwiej jest podczas wypełniania konstrukcji pustakami keramzytobetonowymi, rozprowadzić tzw. „domowe centrale” z rur. Przed zabetonowaniem stropu ich końcówki należy wyprowadzić przez otwór wykuty w pustaku i zaślepić. Cienkie kable łatwo ukryć w przekroju dowolnego stropu. Wystarczy umieścić je w rurkach osłonowych, a następnie zalać cienką warstwą betonu. Innym rozwiązaniem jest ukrycie instalacji nad sufitem podwieszanym. W tym wariancie dowolność przekrojów i przebiegu przewodów jest oczywiście największa.
Oszacowanie wydatków związanych z wykonaniem stropu nie jest łatwe, ponieważ wytwarzaniem elementów stropowych oraz surowców do ich wykonywania zajmują się przeważnie niewielkie zakłady o lokalnym zasięgu. W skali kraju ich oferta cenowa jest bardzo zróżnicowana. Podobnie jest z kosztami robocizny oraz wynajęcia ciężkiego sprzętu. Można jednak przyjąć następujące założenie - największy wpływ na koszt stropu ma jego planowana rozpiętość. Wiąże się ona bowiem ze zużyciem stali zbrojeniowej, a ta nie należy do tanich.
Numer: 2010 11 Autor: pod redakcją Kamila Grajdy
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ