U sąsiadów

W niedzielę 21 lutego 2010 r. w szkole podstawowej w Iwowem odbyły się uroczystości związane z 66. rocznicą aresztowań i mordów dokonanych przez żandarmerię niemiecką na mieszkańcach tej wsi

Iwowe pamięta

U sąsiadów / Iwowe pamięta

Niemcy zdawali sobie sprawę, że w próbie odbicia więźniów brało udział miejscowe podziemie. Pierwsze kroki żandarmi skierowali do domu chor. Władysława Kosuta ps. „Boruta”, który był oficerem uzbrojenia ośrodka AK w Latowiczu. Następnie aresztowali jego brata - Bronisława i ich ojca - Jana. Na drugi dzień - Kazimierza Zaborowskiego, Kazimierza Ositka i Janka Pazurę oraz za kilka dni Jana Bieńkę. Bracia Kosutowie i Kazimierz Ositek zostali zamordowani w czasie śledztwa w Latowiczu, a zwłoki ich, trudne do rozpoznania, rozrzucone były po sąsiednich lasach. Pozostali zginęli bez śladu, najprawdopodobniej w obozach koncentracyjnych.
W roku 1996 w Iwowem odsłonięto tablicę epitafijną z nazwiskami 12 mieszkańców poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 w obronie wolności i niepodległości Narodu Polskiego. Listę otwiera chor. Kosut ps. „Boruta”, który pośmiertnie przez Rząd Polski w Londynie został uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari.
Tegoroczne obchody 66. rocznicy tamtych wydarzeń zorganizowała dyrektorka szkoły Agnieszka Mikulska i wójt gminy Borowie – Wiesław Gąska. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe kombatantów AK obwodu „Mewa- Kamień” z Mińska i obwodu „Gołąb” z Garwolina, a także Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i miejscowa straż pożarna. Wśród zaproszonych gości m. in. znaleźli się: płk dr Stanisław Całka, prezes Henryk Witek, kpt. Barbara Kamińska ps. „Krystyna” i prezes Marian Cabaj.
Delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty pod tablicą epitafijną, przed którą wartę honorową pełniły druhny z młodzieżowej drużyny OSP w Iwowem. Oprawę muzyczną w czasie mszy i przy składaniu kwiatów zapewniła orkiestra strażacka z Latowicza pod kierownictwem organisty Osiaka. Po oficjalnym powitaniu Stanisław Całka udekorował Agnieszkę Mikulską Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a wójta Borowia Wiesława Gąskę – medalem ZKRP i BWP oraz złożył im serdeczne gratulacje i pozdrowił nauczycieli, wychowawców, a także uczniów. W programie artystycznym wystąpił zespół szkolny recytując wiersze i śpiewając pieśni wojenne i powstańcze. Dzieci do występów przygotowały Bożena Gajowniczek i Małgorzata Bartosiewicz.  Władysław Makowski z Iwowego także zaspiewał kilka pieśni powstańczych.

Numer: 2010 10   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *