W Mińsku Mazowieckim i Niedziałce

Tradycyjnie 17 lutego odbyły się kolejne obchody rocznicy Wielkiej Wsypy. Tym razem obchodziły je środowiska kombatanckie nie tylko z Mińska, ale także mieszkańcy Niedziałki. Właśnie w tutejszym gimnazjum rocznicę kaźni akowców połączono z obchodami dni patrona, jakim jest od czterech lat rodzina Sażyńskich.

Śladami patronów

W Mińsku Mazowieckim i Niedziałce / Śladami patronów

W Niedziałce obchody te powiązano z 4. rocznicą nadania imienia dla miejscowego gimnazjum. Z tej okazji w kościele parafialnym p. w. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim została odprawiona Msza Święta, w której liczny udział wzięła młodzież szkolna, kombatanci i władze samorządowe oraz mieszkańcy. Następnie z udziałem sztandarów szkolnych i kombatanckich zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy tablicy pamiątkowej na ścianie domu rodziny Sażyńskich, przy ulicy Stefana kard. Wyszyńskiego w Mińsku. Kwiaty złożyli m.in. uczniowie gimnazjum z Niedziałki, kombatanci, starosta miński Antoni Jan Tarczyński i burmistrz miasta. Delegacja szkolna, przy udziale kombatantów AK, złożyła także kwiaty i zapaliła znicze na grobie rodzinnym i symbolicznym Sażyńskich, na cmentarzu parafialnym.
W godzinach południowych, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Starej Niedziałce odbyła się uroczysta akademia. Po wprowadzeniu sztandarów i powitaniu przybyłych przez dyrektor Krystynę Gmur, minutą ciszy uczczono bohaterską rodzinę. W imieniu uczniów gości przywitała zaś uczennica klasy III Sylwia Komuda-przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Program okolicznościowy o charakterze słowno-muzycznym oparto o wspomnienia żołnierza AK Stanisława Maciejewskiego pt. „Promień” oraz wiersze Józefa Szczepańskiego i Janka Romockiego. Wystąpiła w nim młodzież gimnazjalna przygotowana przez nauczyciela języka polskiego Jolantę Jackiewicz-Szubę oraz Alicję Grabek nauczyciela historii. Były też pieśni i wiersze przeplatane historią Sażyńskich i zdarzeniami w obwodzie AK w Mińsku Mazowieckim. Całość przygotowana perfekcyjnie, ale na największe słowa uznania zasłużyła Sylwia Komuda śpiewająca niczym Żanna Biczewska. Była to lekcja żywej historii. Uroczystość zakończył słowami podziękowania przewodniczący powiatowej rady kombatantów Michał Wasilewski
Przy okazji obchodów rocznicowych nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o rodzinie patronów. Zwycięzcą dwuetapowego konkursu został Przemek Fedorowicz z III klasy gimnazjum. W konkursach fotograficznych zwyciężyła Agnieszka Biadun z I klasy gimnazjum oraz Paula Jastrzębska z III klasy gimnazjum oraz Ula Panelska z I klasy gimnazjum. Agnieszka zwyciężyła w konkursie „Moja miejscowość w obiektywie” a  Paula i Ula w konkursie „Fotograficzne zjawiska fizyczne”. (fz)

Rzuconym na szaniec

Okolicznościową akademię w Mińsku rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Wielka Wsypa to akcja, w której hitlerowcy aresztowali ponad 60 żołnierzy Polski Podziemnej. Aresztowanych, z których gros stanowili mieszkańcy Mińska, Niemcy najpierw wywieźli do Latowicza, a po nieudanej próbie odbicia ich przez oddziały AK 20 lutego, przetransportowano ich na Pawiak. Wśród gości znaleźli się kombatanci AK, przedstawiciele miejskich urzędów i oświaty, dyrektorzy szkół, uczniowie Dąbrówki oraz rodzice.
- Żołnierze ci byli, podobnie jak Wy, pełnymi wigoru, woli życia i nadziei młodymi ludźmi - mówił do zebranej młodzieży dr Zbigniew Szubiński, przedstawiciel biura poselskiego Teresy Wargockiej. Wyraził on pragnienie, by uczniowie zawsze pamiętali o tamtych zdarzeniach, zwłaszcza wówczas, gdy świadków tamtych czasów już zabraknie. Był to kwiat naszego społeczeństwa. Z inicjatywy MZM oraz klubu „Włóczykije” odbył się konkurs plastyczny, upamiętniający okupacyjne losy „Mewy”. Dyrektor Domański oraz wicedyrektor Jolanta Prus podziękowali uczniom z klasy VI a, IV b oraz I a za kultywowanie tej pamięci.
Uczniowie Dąbrówki zaprezentowali również program artystyczny, na który złożyły się wiersze oraz pieśni wojenne i powstańcze. Przybliżyli także historię wydarzeń z lutego 1944 roku. Symbolicznym uderzeniem werbla zostali wezwani na jubileuszowy apel żołnierze AK Obwodu „Mewa”: Stefan Sażyński i jego trzech synów Czesław, Witold, Tadeusz, Mieczysław Jankowski ps. „Brzoza”, Stanisław Żelazowski ps. „Orlicz”, harcerze Szarych Szeregów z komendantem Tadeuszem Smoleńskim i Jankiem Paruzelem ps. „Wilk” oraz  rozstrzelani przez  hitlerowców mieszkańcy wsi Iwowe. Patriotyczne pieśni, prezentowane m. in.  przez chór Andrzeja Dziugła, odsłaniały tragiczne koleje naszej ojczyzny i wzruszającym akcentem osadziły się w sercach uczestników spotkania. Podsumowaniem uroczystość był wiersz Józefiny Radzymińskiej „Jest jeden czas miłości”. (ret)

Numer: 2010 09





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *