W Mrozach
W środę 17 marca 2010 r. słowo dane podczas zjazdu informatyków stało się ciałem - w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Mrozach odbyło się uroczyste otwarcie mobilnej pracowni komputerowej Entete – Razem od pierwszej klasy, połączone z lekcją pokazową w klasie integracyjnej
Ćwirki mobilne

Przenośna pracownia składa się z 20 małych laptopów dla uczniów i laptopa dla nauczyciela. Rozwiązanie to ma wiele funkcji przydatnych szczególnie w nauczaniu najmłodszych dzieci. Nauczyciel ze swojego laptopa może jednym kliknięciem zdalnie włączyć lub wyłączyć dowolną aplikację na laptopach uczniowskich, monitorować i wspierać poczynania uczniów, prezentować wyniki pracy wybranego ucznia na ekranach pozostałych laptopów.
Na zaproszenie dyrektor szkoły - Renaty Bakuły i wójta gminy - Dariusza Jaszczuka, na uroczystość przybyli znakomici goście z powiatu i województwa oraz dyrektorzy szkół z okolicznych gmin, nauczyciele z Warszawy i Radomia, a także przedstawiciele firm informatycznych: Microsoft, INTEL, NTT oraz prasa.
Najpierw doszło do przecięcia wstęgi przez wójta gminy - fundatora pracowni, dyrektorkę, Romualda Zielińskiego z firmy NTT oraz uczniów - Filipa Soszyńskiego i Marysię Kącę.
Lekcję o dokarmianiu zimą ptaków prowadziła wychowawczyni klasy Zofia Kotuniak przy wsparciu Ewy Marchwiak.
Lekcja była niezwykle ciekawa i nowoczesna. Kotuniak rozpoczęła ją od sprawdzenia obecności w dzienniku elektronicznym Librus. Następnie uczniowie rozmawiali o sytuacji ptaków w zimie, później wyświetlono króciutki film o perypetiach wróbelka Ćwirka. Podczas ćwiczeń praktycznych dzieci malowały karmniki, wykorzystując znany program Paint. Ich poczynania ze swojego laptopa monitorowała nauczycielka, a wizytujący obserwowali działania dzieci na dużym ekranie. Nie wszyscy jednak, bo jednym wolnym komputerkiem zaopiekował się najpierw wójt Jaszczuk, a potem inni goście. Na zakończenie lekcji integracyjne pierwszaki zaśpiewały wesołą piosenkę.
Tomasz Hodakowski – dyrektor firmy Intel ds. edukacji opowiedział zebranym o innych możliwościach zastosowania takiej pracowni. Przytoczył przykłady badań uczniów klas trzecich, którzy pewne partie materiału przerabiali z wykorzystaniem pracowni. Wyniki opanowania wiedzy były tam wyraźnie wyższe niż bez udziału komputerków.
Natomiast Romuald Zieliński z firmy NTT podał przykłady jej wykorzystania w klasach starszych.
Pracownia ta przeznaczona jest dla uczniów w wielu 6-12 lat, ma szerokie zastosowanie w nowoczesnej edukacji. Rozwiązanie to stosuje niewiele szkół w Polsce, tym bardziej jest miło, że w powiecie mińskim szkoła podstawowa w Mrozach kolejny raz, jako pierwsza stosuje najnowsze rozwiązania informatyczne. Niemałą rolę w tym pędzie ku nowoczesności odgrywa niestrudzony Wiesław Grabarczyk, twórca mroziańskich zlotów szkolnych informatyków.
Swoją drogą takie mobilne, trwałe laptopy przydałyby się nie tylko w szkole i nie powinny być monitorowane tylko przez nauczyciela. W kontekście prawa wyborczego 16-latków doskonale spełnią swą rolę w przedszkolach, a także w domach, jako narzędzie do nowoczesnej zabawy. Wszystko zależy od poziomu umysłowego dziecka i zainstalowanych programów edukacyjnych. Ich największą zaletą jest jednak praktyczna niezniszczalność dzięki odpowiednim kształtom krawędzi i użytym w produkcji materiałom.
Numer: 2010 09 Autor: J. Zbigbiew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ