W Latowiczu

Opieka zdrowotna mieszkańców gminy należy do priorytetowych zadań samorządu lokalnego. Toteż rady gmin corocznie dokonują analizy funkcjonowania służby zdrowia na ich terenie. Tak jest i w gminie Latowicz. Tym razem styczniową sesję rady gminy zaszczycił swoją obecnością dyrektor szpitala powiatowego w Mińsku Mazowieckim Mieczysław Romejko

Romejko po wsparcie

W Latowiczu / Romejko po wsparcie

Już na wstępie informacji na temat funkcjonowania szpitala powiatowego dyrektor Romejko powiedział, że lekarz, który odmówił w ostatnim czasie przyjęcia pacjenta do szpitala, a ten wkrótce zmarł, w mińskim szpitalu pracował nie będzie. Nie ma kłopotu z miejscami w szpitalu i pacjenta trzeba było przyjąć. Przypadek ten ciąży na całości opinii o funkcjonowaniu szpitala, która nie zawsze jest pochlebna.
Ogółem w ciągu 2009 roku szpital obsłużył około 13 tys. pacjentów, a na oddziale ginekologiczno–położniczym urodziło się 1700 noworodków. Najwięcej pacjentów (3,5 tys.) miał oddział wewnętrzny, a najmniejsze wykorzystanie łóżek jest na oddziale pediatrycznym.
W zakresie bazy lokalowej szpitala dyrektor widzi duże potrzeby. Przede wszystkim w 2010 roku trzeba wykonać elewację zewnętrzną budynku głównego i połączyć go łącznikiem z budynkiem oddziału wewnętrznego. Szpital musi dorównywać przynajmniej do średniej krajowej.
Wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny jest dobre. Dużą pomoc daje zakupiony tomograf komputerowy, umożliwiający wykrywanie nieznacznych zmian chorobowych. Duże problemy ma dyrektor z kadrą lekarską, a zwłaszcza specjalistyczną. Niektórzy lekarze żądają zapłaty po 100 zł za godzinę pracy. A w ogóle w dobie marketingu nie ma chętnych na specjalizację. W szpitalu zatrudnionych jest na różnych umowach kontraktowych, okresowych i o różnym wymiarze czasowym łącznie około 700 osób.
Szpital wykonuje tyle usług, ile zostało zakontraktowanych w NFZ. Choć nie ma jeszcze definitywnej umowy z NFZ, ale jest wiadomo, że ilość usług w tym roku będzie na poziomie roku ubiegłego. Cały budżet roczny SP ZOZ w Mińsku Mazowieckim wynosi 47 mln złotych.
Na zakończenie swojego wywodu dyrektor Romejko zwrócił się do radnych o przychylność finansową na rzecz szpitala powiatowego, który ratuje zdrowie także mieszkańców gminy Latowicz. Z wypowiedzi wójta gminy Bogdana Świątka-Górskiego i przewodniczącego rady Jana Domańskiego wynika, że gmina Latowicz wesprze w potrzebie szpital jedną złotówką od mieszkańca. Sołtys z Wężyczyna Lilla Sabak pytała o prawa pacjenta w sytuacji odmowy przyjęcia. Romejko wyjaśnił, że szpital służy pacjentom – jest ordynator czy dyrektor i można u nich interweniować. Jednak o przyjęciu pacjenta do szpitala decyduje lekarz dyżurny i za to on ponosi odpowiedzialność. W ramach umowy z NZOZ szpital poprzez oddział ratunkowy świadczy nocną pomoc lekarską.
Dyrektorowi za obecność na sesji i obszerną informację podziękował wójt Świątek – Górski i przewodniczący Domański. W kolejności radni wysłuchali informacji z działalności NZOZ „Centrum”, który świadczy pomoc lekarską dla mieszkańców gminy w ośrodkach zdrowia w Latowiczu i Wielgolesie, ale to już następny temat.

Numer: 2010 07   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *