W Mrozach

Dobra ochrona zdrowia mieszkańców gminy Mrozy to jeden z zasadniczych kierunków działania wójta Dariusza Jaszczuka i radnych gminy. Stąd istnieje żywa potrzeba posiadania informacji na temat funkcjonowania placówek służby zdrowia na terenie gminy. Dlatego już na pierwszą sesję roku 2010 przewodniczący rady Marek Rudka zaprosił kierowników zakładów opieki zdrowotnej

Zdrowie pod publikę

W Mrozach / Zdrowie pod publikę

Kierownik Niepublicznego ZOZ „Puls” w Mrozach dr Lidia Lipińska powiedziała, że jej zakład w ramach podstawowej opieki zdrowotnej sprawuje całościową opiekę nad pacjentem. Opieką objęte są dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starcy. Dla osób objętych ubezpieczeniem w NFZ usługi świadczone są bezpłatnie. Zapewniona jest opieka lekarska, pielęgniarska i środowiskowo-rodzinna nad chorym. W ubiegłym roku w NZOZ „Puls” przyjęto ponad 28 tys. chorych w tym około 5,5 tys. dzieci oraz wykonano około 6,5 tys. zabiegów pielęgniarskich. Organizowane były także programy profilaktyczne, w ramach których przebadano wielu pacjentów z zakresu urologii, słuchu, dróg oddechowych, osteoporozy oraz innych dolegliwości. Z pieniędzy, jakie otrzymuje „Puls” z Narodowego Funduszu Zdrowia, pokrywane są płace pracowników, badania laboratoryjne i diagnostyczne, zakupy artykułów medycznych i gospodarczych, opłacany czynsz i podatki, a także ogrzewanie, woda, kanalizacja, prąd i telefony. Same płace wraz z pochodnymi pochłaniają około 75% globalnej kwoty.
Również niepubliczna jest „San Medica” w Jeruzalu kierowana przez lekarza Ireneusza Skrzypka. Świadczone są tam usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz stomatologii. W 2009 roku w Jeruzalu udzielono około 8 tys. porad ambulatoryjnych oraz blisko 200 wizyt domowych. Natomiast w gabinecie stomatologicznym przyjęto około 1500 pacjentów. Doktor Skrzypek, składając informację w części dotyczącej remontu budynku ośrodka zdrowia i przystosowania go do obowiązujących warunków unijnych, był podenerwowany – wstał z krzesła, mówiąc chodził po sali. Był zdania, że deklaracje z urzędu gminy dotyczące ośrodka nie są dotrzymywane. Z poglądami lekarza nie godził się wójt Jaszczuk widząc potrzebę partnerstwa w kwestii remontu ośrodka.
O sytuacji w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Teodora Dunina w Mrozach poinformowała radnych obecnych na sali Marianna Zambrzycka. Szpital prowadzi bardzo skrupulatnie gospodarkę finansową. Są wielkie potrzeby inwestycyjne i remontowe. W ubiegłym roku czwartą część budżetu, ponad 2 mln zł, wydano właśnie na te cele. W roku 2009 szpital w Rudce miał 2384 pacjentów w tym 133 z terenu gminy Mrozy.
W trakcie dyskusji nad informacją dyr. Zambrzyckiej wyłonił się problem przyjmowania zwłok do szpitalnego prosektorium. Dyrektor wyjaśniła, że od roku 2006 zabrania się przyjmowania odpłatnie zwłok zmarłych poza szpitalem. Do 72 godzin przechowywane są ciała zmarłych w szpitalu. Prosektorium szpitalne nie jest przechowalnią zwłok dla firm pogrzebowych. Wójt Jaszczuk potwierdził, że sprawa przetrzymywania zwłok jest w kwestii zakładów pogrzebowych, a istniejące dwa zakłady w Mrozach muszą mieć przechowalnie.
Tak to chłodnym powiewem zakończono dyskusję nad opieką zdrowotną w gminie Mrozy. Niemniej przewodniczący podziękował kierownikom placówek opieki zdrowotnej za przybycie i opiekę nad mieszkańcami.

Numer: 2010 07   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *