Masz prawo

Śledząc na bieżąco wyroki sądów, a w szczególności poczynania Sądu Najwyższego, możemy zapoznać się z wieloma szczegółowymi sytuacjami i zasadami, których znajomość może się przydać

Mądrości SN

Niedawno SN rozpatrzył kilka kolejnych spraw związanych z zatrudnianiem. W jednym z najświeższych orzeczeń wskazał, że kobieta w ciąży może zawrzeć umowę o pracę, ale musi się wtedy liczyć, że ZUS sprawdzi, czy umowa nie została zawarta dla pozoru, w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Oznacza to więc, że kobieta w ciąży może zostać zatrudniona, ale ZUS może wtedy posądzić ją o niecne intencje i ukarać.
Na pewno ciekawy jest wyrok, że pracodawca może różnie traktować dwóch pracowników, którzy wypełniają identyczne zadania. Pomimo, że obydwaj mogą robić dokładnie to samo i w podobny sposób łamać swoje pracownicze obowiązki, to jednak pracodawca ma prawo zastosować wobec jednego z nich surowsze sankcje prawne niż wobec drugiego.
Czy pracownik w trakcie urlopu bezpłatnego może stracić pracę? Zdaniem sądu stosunek pracy takiego pracownika jest chroniony przed wypowiedzeniem. Zakaz nie dotyczy jednak wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy oraz sytuacji wyjątkowych, czyli np. ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy.
SN ustosunkował się również do pojęcia „pracy sezonowej”. Pojęcie to oznacza tylko prace wykonywane przez część roku, związane z właściwą porą roku, a zwłaszcza warunkami atmosferycznymi. To ważne, bo kodeks pracy pozwala na wielokrotne podpisywanie kolejnych umów o pracę sezonową, bez ryzyka przekształcenia się trzeciej umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony.
Ale nie tylko pracą Sąd Najwyższy żyje. W wyroku z 9 sierpnia 2005 r. wskazał, że jeżeli właściciel nieruchomości nie wyraził zgody na zainstalowanie urządzeń do przesyłania mediów na jego nieruchomości, może żądać ich usunięcia. Nie zmienia tego posiadanie przez inwestora pozwolenia na budowę urządzeń przesyłowych ani to, że są one zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Taki wyrok może oznaczać kłopoty choćby dla gmin podczas wykonywania rozmaitych instalacji i modernizacji, które wymagają wejścia z pracami na czyjąś działkę.

Numer: 2005 36   Autor: (mp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *