Powiat na zdjęciach

Cudze chwalicie, swego nie znacie. A może po prostu wystarczy temu swojemu lepiej się przyjrzeć? Czego zaś nie widać gołym okiem, może wyłuskać obiektyw aparatu fotograficznego. Zarówno amatorzy, jak i zawodowcy mają właśnie szansę otworzyć przed naszymi oczyma nieznaną, magiczną stronę otaczającej nas na co dzień przyrody

Obiektyw w naturę

Powiat na zdjęciach / Obiektyw w naturę

W poniedziałek 1 lutego rusza prestiżowy konkurs fotograficzny, którego celem ma być pokazanie piękna i bogactwa przyrody Ziemi Mińskiej. Prace można zgłaszać do 22 października, tak więc przed chętnymi rysuje się naprawdę szeroki wachlarz możliwości uchwycenia tematu na przekroju wszystkich pór roku. Najlepsze dokonania będzie można obejrzeć w Muzeum Ziemi Mińskiej podczas jesienno zimowej wystawy „Wildlife photographer of the year”, której organizatorami są „BBC Wildlife Magazine” i londyńskie Muzeum Historii Naturalnej.
Do konkursu nie mogą przystępować pracownicy MZM, urzędu miasta, miejscy radni oraz ich rodziny. Ci zaś, którzy mogą i odważą się chwycić za aparat, popróbują swych sił w pięciu precyzyjnie określonych kategoriach tematycznych: ptaki, ssaki, gady i płazy, owady i bezkręgowce oraz roślinność i krajobraz. Każdy autor może dostarczyć do dziesięciu zdjęć, przy czym nie więcej niż cztery w jednej kategorii. Oczywiście prace nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane. Nie powinny również zawierać żadnych oznaczeń – napisów, dat, symboli, etc.
Zdjęcia należy zapisać w formacie JPG na płycie CD lub DVD. Ich rozdzielczość musi wynosić co najmniej sześć mega pikseli, a rozdzielczość co najmniej 300 dpi. Te o niższych parametrach mogą zostać uwzględnione tylko, jeśli wyjątkowo uwiodą jurorskie oczy. Fotek nie wolno w żaden sposób retuszować, zmieniać barw, kontrastu, przepuszczać przez filtry ani dokonywać fotomontaży. Dopuszcza się jedynie pociemnienie lub rozjaśnienie.
Dokładnie opisaną płytę – dane autora (szkoda, że nie zakodowane), tytuł, kategoria – wraz z wydrukiem na matowym papierze, (też szkoda, że o tak małych rozmiarach bo tylko 152x 216 mm) trzeba dostarczyć do siedziby organizatora, czyli Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. Okrzei 16. Z chwilą dostarczenia materiały przechodzą na wyłączność MZM, podobnie zresztą jak prawa majątkowe. Główna nagroda to 3 tysiące zł, za drugie miejsce autor otrzyma 2 tysiące, a za trzecie – tysiąc zł. Satysfakcja z podziwu bezcenna.
Tak więc najwyższa pora odkurzyć futerały. Cuda natury tylko czekają, by zapozować. Dodatkowe informacje na stronie organizatora: www.ulani-minskmaz.home.pl.

Numer: 2010 06   Autor: (mk)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *