Zdrowa woda

Mińska Mazowieckiego pływalnia ruszyła pełną parą. Już wszyscy wiedzą, że można korzystać i w pełni oddać się sportom wodnym. Na klientów MOSiR nie może narzekać i oczywiście nie ma się co dziwić, bo czas oczekiwania był długi a zniecierpliwienie i ciekawość mieszkańców ogromna. Nie mniej jednak dyrekcja pływalni musi się postarać o więcej atrakcji i możliwości, jakie daje posiadanie takiego obiektu

Basen bez pływania

Zdrowa woda / Basen bez pływania

Basen to doskonałe miejsce na wypoczynek połączony z aktywnym sposobem spędzenia wolnego czasu. Taka forma wypoczynku jest dobra od 0 do 100 lat. Na basenie znacznie poprawia się układ krążenia, gdyż cały organizm zostaje równomiernie dotleniony, a serce pracuje miarowo. Jednak największą zaletą korzystania z basenu jest jego zbawienny wpływ na układ kostny. Pływanie angażuje najważniejsze mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę. Dodatkowo kąpiel zmniejsza bóle kręgosłupa, dlatego polecana jest osobom prowadzącym siedzący i bierny tryb życia. Pływanie kraulem lub żabką powoduje wyrobienie mięśni brzucha i grzbietu. Pływanie korzystnie wpływa także na układ oddechowy, ponieważ zwiększa pojemność płuc i wzmacnia mięśnie oddechowe. Może także służyć zachowaniu zdrowia i urody. Jest to wspaniały sposób na rozluźnienie, odprężenie, relaks i oderwanie się od rzeczywistości.
Dyrektor Robert Smuga zapewnił, że urozmaica wachlarz możliwości spędzania czasu na pływalni. Nie zrobi wszystkiego sam, więc już wynajął powierzchnie prywatnym osobom, które jako wykwalifikowane trenerki zaproponują ćwiczenia w wodzie. Aquaaerobic to zestaw ćwiczeń wykonywanych w wodzie z pomocą instruktora. Podczas zajęć spalamy więcej energii niż podczas zwykłych ćwiczeń (nawet 500 kcal). Wniosek jest prosty, aquaaerobik ujędrnia i napina całe ciało. Wykonywane ćwiczenia są prostsze i mniej wycieńczające gdyż człowiek o wadze 70 kg w wodzie waży około 6 kg za pomocą siły wyporu. Siła ta wpływa więc na odciążenie ciała, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń. Ćwiczenia zazwyczaj trwają 45 minut, z czego 10 minut to rozgrzewka, następnie pół godziny intensywnych ćwiczeń siłowych i 5 minut relaksacyjnego oddychania.
Opłata za jednorazowe spotkanie będzie wynosiła ok. 20 złotych za godzinę, co nie jest wygórowaną ceną za wejście na basen i ćwiczenia. Zajęcia mogą być organizowane w brodzikach lub na głębokim basenie z pomocą pasów lub butów wypornościowych. Do treningu w wodzie używa się również przyborów zwiększających opór. Należą do nich rękawice, piankowe ciężarki, plastikowe butelki wypełnione powietrzem, specjalne kołowrotki, przypinane do rąk czy nóg kawałki plastiku w celu zwiększenia powierzchni oporowej. Istnieją ponadto specjalne platformy, podobne do stepów, które zwiększają intensywność oraz wpływają na atrakcyjność zajęć. Oby było więcej tak dobrych pomysłów w ośrodku. Możemy spodziewać się tylko zdrowego i wysportowanego społeczeństwa.

Numer: 2010 06   Autor: pod redakcją Olgi Graboś-Niezgody





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *