W Kałuszynie

Projekt „Miasteczko dwóch kultur” rozpoczęli już przed rokiem. We współpracy z ambasadą Izraela w Warszawie postanowili przywrócić pamięć o mieszkańcach żydowskiego pochodzenia, mieszkających przed wojną w ich mieście

Drugi cień Żydów

W Kałuszynie / Drugi  cień Żydów

Już w ubiegłym roku udało się zorganizowanie wieczoru żydowskiego, do którego przygotowywali się kilka miesięcy. Dzięki pomocy instruktorki tańca żydowskiego i śpiewaczki, która nauczyła dzieci kilku żydowskich, szabatowych pieśni udało się przygotować świetną imprezę. Zaprosili na nią przedstawicieli Muzeum Historii Żydów Polskich: Jolantę Dylewską – reżyser filmu „Po-Lin” oraz mieszkańców miasteczka, a także innych, zainteresowanych tą tematyką ludzi, w tym redaktorów mazowieckich tygodników.  
W tym roku szkolnym dodatkowo przystąpili do projektu Sefer, czyli opowieści o żydach polskich – jednego z wielu, który realizują we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach programu uczniowie poznają historię Żydów oraz zaopiekują się zabytkami kultury żydowskiej. Opieką zamierzają objąć ostatnie zachowane macewy, które znajdują się niedaleko Kałuszyna oraz zeszyt – dziennik, odnaleziony po latach z wpisanymi nazwiskami żydowskich dzieci.
22 stycznia odbyły się warsztaty dla dzieci, poprowadzone przez Annę Halbersztat, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z kulturą, cyklem życia współczesnych Żydów oraz wzbogacić informacje na temat synagogi i elementów w niej się znajdujących.
- Jako działania towarzyszące adopcji zabytku w kolejnych tygodniach zaplanowaliśmy cykl lekcji z zaprzyjaźnioną śpiewaczką w języku jidysz oraz zajęcia w Muzeum Historii Żydów Polskich, a także warsztaty tańca izraelskiego, które poprowadzi dla nas choreografka zespołu Snunit z Warszawy. Wiele z działań zrealizujemy podczas ferii zimowych. Będzie to między innymi wycieczka do Teatru Żydowskiego – snuje plany Katarzyna Berska.
Wiedza i umiejętności, które posiądą uczniowie zaowocują podczas drugiego wieczoru żydowskiego, na którym przybliżą zaproszonym gościom kolejny obrzęd, zakorzeniony w kulturze żydowskiej. Jaki – to niespodzianka.
Znakomitym wstępem do kolejnych odsłon dwukulturowego miasteczka były specjalne zajęcia o roli stereotypów oraz film „Chłopiec w pasiastej piżamie”. Wszystko w środę 27 stycznia w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu.

Numer: 2010 05   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *