W Siennicy
W Siennicy można wreszcie oddychać bez obaw o własne płuca. A wszystko za sprawą zakończenia programu o usuwanu pokryć azbestowych z terenu gminy Siennica. Operacja oczyszczania powietrza z azbestowych włókien kosztowała prawie 78 tys. złotych i w stu procentach została pokryta ze środków otrzymanych z WFOŚ i GW w Warszawie
Dachy bez azbestu

W okresie PRL krycie dachów płytami azbestowo-cementowymi (znanymi bardziej jako eternit) było powszechne. Aby uzyskać ich przydział trzeba było niejednokrotnie wielu zabiegów. Choć sam w sobie eternit nie jest szkodliwy jednak pył azbestowy powstający w procesie erozji płyt okazał się bardzo szkodliwy dla zdrowia. Uwolnione z eternitu cząstki azbestu to jeden z najgroźniejszych „cichych zabójców” powodujących m. in. raka płuc. Stąd powstał rządowy program unieszkodliwiania azbestu. Zgodnie z dyrektywami UE przewiduje on usunięcie w latach 2003-2032 z terenu Polski wyrobów zawierających azbest ( w tym także płyty eternitowe).
W gminie Siennica pokrycia eternitowe zostały zinwentaryzowane już w pierwszych latach akcji azbestowej. W roku bieżącym urząd gminy zawarł umowę z warszawskim przedsiębiorstwem Termoexport na demontaż, odbiór i transport azbestu z terenu gminy na składowisko odpadów azbestowych w Kraśniku. W ramach zawartej umowy zostało zdjęte z 1705 m2 dachów eternitu oraz 148 ton z gruntu. Ogólna wartość usługi wyniosła 77.863 złote. Zdjęcia i zabezpieczenia eternitu dokonała wyspecjalizowana grupa pracowników mająca odpowiednie kwalifikacje, sprzęt i oznakowany transport.
Właściciele budynków nie ponieśli kosztów związanych z demontażem i usunięciem eternitu. Pokrycie dachów nowymi materiałami leży w gestii ich właścicieli. Nad całością akcji usuwania azbestu z terenu gminy Siennica czuwa kierownik referatu inwestycji w urzędzie gminy, Radosław Legat.
Numer: 2010 03 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ