Branżówka Co słychać?

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu naszych czytelników, szukających konkretnych informacji związanych z branżą budowlaną i pokrewnych, doradzamy i pokazujemy najlepsze firmy z powiatu mińskiego i okolic w naszym specjalnym dodatku

Buduj z nami...

Zimowe budowanie

Czy prace budowlane można prowadzić zimą? Oczywiście, jest jednak konieczne przestrzeganie pewnych zasad. Przede wszystkim wszystkie prace betonowe muszą być wykonywane z mieszanek z dodatkiem środków chemicznych przyspieszających wiązanie. Poza tym beton musi być odpowiednio pielęgnowany i chroniony przed bezpośrednim działaniem mrozu. Podobnie jest z zaprawami murarskimi - muszą być wykonywane z dodatkami mrozoodpornymi, jednak tu są dużo większe ograniczenia temperaturowe. Przy pracach murarskich temperatura powietrza nie powinna być niższa niż – 5 stopni. Wyjątek stanowią zaprawy z domieszką chlorkową, która pozwala bezpiecznie pracować przy temperaturze do 10 stopni Celsjusza.

Przenikalne

Podobno na polskie warunki zastosowanie styropianu o grubości 10 cm jako ocieplenia ścian zewnętrznych jest wystarczająca, gdyż głębokość przemarzania sięga do 8 cm. Czy stosowanie grubszych warstw ocieplenia jest zatem korzystne?
Obecnie wymaga się by każda ściana miała współczynnik ciepła U < 0,3 W/m2K co wymusza przy danej ścianie konstrukcyjnej pewną grubość termoizolacji. Grubość ta zależy jeszcze od izolacyjności samego materiału tzn. jego współczynnika przenikania ciepła. Im ten współczynnik jest mniejszy, tym sam materiał izolacyjny cieplejszy i tak np. dając styropian lub wełnę o 0,036W/m2K konieczne jest zwykle 13 cm tego materiału, by ściana spełniała stawiane jej warunki izolacyjne, natomiast przy zastosowaniu tzw. PIR-u na poziomie 0,23 W/m2K wystarczy tylko 8 cm izolacji dla osiągnięcia tego samego efektu. Tak więc nakłady na wykonanie izolacji mogą być większe nic zyski jakie możemy osiągnąć na mniejszych rachunkach za ogrzewanie.

Otwory na zimę

Zima może zaskoczyć opieszałych wykonawców. Brak zamontowanych drzwi i okien sprawia, że śnieg i deszcz nawiewane są do wnętrza budynku, co powoduje niszczenie przegród budowlanych pod wpływem wilgoci i mrozu. Dlatego warto za wszelką cenę zapobiec kosztownym stratom niezwłocznie zamykając budynek. Jednak duża ilość opadów, dobowe znaczne wahania temperatur i lokalne przymrozki wpływają negatywnie także na skuteczność działania chemii budowlanej. Większość pian letnich zachowuje swoje parametry i właściwości w temperaturach od +5 do +25 stopni C. Do prac w trudnych warunkach idealnym rozwiązaniem są zimowe piany Tytan Professional O2, których można używać nawet w temperaturze -10° C.

Groźne dachy

Mchy i porosty mogą pojawić się na różnych pokryciach dachowych. Nie są one jednak tak groźne dla ludzi jak zalegający śnieg na dachach lub zwisające sople lodu.
Dach pokryty odrobiną śniegu to ładny widok. Czasem taka dekoracja to jednak groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Metr kwadratowy białego puchu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. Dla porównania - podobne obciążenia na więźbę dachową przenoszą dachówki betonowe i ceramiczne. Dopiero katastrofy budowlane, w których giną ludzie uświadamiają nam, że ten niepozorny, biały puch może być przyczyną dużego niebezpieczeństwa, o czym szczególnie powinni pamiętać właściciele i zarządcy wielkich obiektów budowlanych - magazynów, hal i centrów handlowych.

Numer: 2010 03





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *