Wycieczki specjalne

Ładna pogoda w ostatnim tygodniu listopada zachęcała do poznawania świata i odkrywania ciekawych miejsc w naszym regionie. 26 listopada, uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Mińsku Mazowieckim zwiedzili znaną warownię na Mazowszu - zamek w Liwie.

Duchy warowni

Wycieczki specjalne / Duchy warowni

Chociaż zamek uległ na przestrzeni wieków dużemu zniszczeniu, to wciąż fascynuje i porusza wyobraźnię. Wjeżdżając do Liwa, z daleka dostrzeżemy surową sylwetkę wieży i fragmenty muru dawnego zamku książąt mazowieckich. Przed wiekami, gdy wartki nurt rzeki Liwiec był przeszkodą trudną do pokonania, tutejsze okolice miały istotne znaczenie militarne. Dziś, we wnętrzu wieży gotyckiego zamku i barokowego dworku mieści się unikalne na Mazowszu muzeum, w którym prezentowane są kolekcje broni białej, od średniowiecza po czasy współczesne. Muzeum szczyci się zbiorem malarstwa o tematyce batalistycznej i posiada dzieła Wojciecha i Jerzego Kossaków. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.
Jak każde, stare zamczysko również Liw ma swojego ducha. Jest to widmo niewinnie oskarżonej o zdradę małżeńską i ściętą na dziedzińcu kasztelanowej Ludwiki, zwanej Żółtą Damą, która pokazuje się w czasie pełni księżyca na murach, z głową pod pachą! Może ją odczarować tylko śmiałek, który spotka się z widmem sam na sam na murach zamkowych. 
Zwiedzanie zamku połączono z lekcją muzealną. Była to fascynująca wyprawa w przeszłość. Uczniowie poznali kulturę rycerską, różne typy broni i uzbrojenia. Ich uwagę przykuwała kopia paradnej zbroi rycerskiej, kolczuga, a także hełmy rycerstwa średniowiecznego. Mogli spróbować ciężaru miecza i tarczy albo... zostać pasowanym na rycerza. Były emocje i solidny przekaz historyczny. Pobyt na zamku w Liwie zakończono wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Odwiedzanie zamków Ziemi Mazowieckiej (w kwietniu zwiedzali zamek w Czersku) przybliżyło uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych wiedzę o historii regionu. Było okazją do poznania uroków Mazowsza, a wszystko dzięki realizacji projektu „Razem z wami”, finansowanego ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego. Realizacja projektu umożliwiła wsparcie finansowe działań Stowarzyszenia „Koniczynka”, skierowanych do rodzin uczniów niepełnosprawnych, których nie zawsze stać na zaspokajanie potrzeb takich jak rozwój kulturalny, wyjazdy do teatrów, muzeów czy dodatkowe zajęcia rekreacyjno-sportowe. Podsumowania realizacji projektu dokonała koordynator z ramienia Stowarzyszenia „Koniczynka” – Małgorzata Laskowska.

Numer: 2009 50   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *